TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-12-19 - Regionalny szlak rowerowy wpłynie na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej?

W 2012 roku Polska Wschodnia ma być rajem dla rowerzystów. Do tego czasu ma powstać tam regionalny szlak rowerowy, który będzie przebiegać przez pięć województw, a jego długość wyniesie dwa tysiące kilometrów. Na trasie przygotowano dla turystów ponad 200 atrakcji. Wartość projektu wyniosła ponad 50 mln euro.

reklama


Powstająca trasa będzie zachęcała do aktywnej formy spędzania czasu wolnego, ale też powinna stać się impulsem do rozwoju usług turystycznych.

Oprócz ścieżek rowerowych w projekcie założono również budowę wiat postojowych, stojaków na rowery oraz przechowalni. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z finansowanego przez Unię Europejską Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Dla turystów rowerowych ważny jest również łatwy dostęp do infrastruktury transportowej, czyli dworców kolejowych, autobusowych i parkingów. Urzędy marszałkowskie zobowiązały się do poprowadzenia trasy w taki sposób, aby ułatwić dotarcie do niej z najbardziej odległych zakątków Polski. Korytarz trasy wyznaczono tak, aby sprzyjać aktywizacji rejonów o mniejszym natężeniu ruchu turystycznego.

W województwie świętokrzyskim trasa biegnie przez Sandomierz, gdzie można zwiedzić zamek królewski, ratusz, Bazylikę Katedralną oraz wzniesiony w XIII wieku Kościół św. Jakuba. Natomiast górzyste Podkarpacie będzie wyzwaniem dla wielu rowerzystów. Będzie można tam poćwiczyć kondycję fizyczną. Arboretum w Bolestraszycach, które znajduje się na trasie słynie z kolekcji drzew, w skład której wchodzi między innymi metasekwoja chińska oraz historyczne odmiany polskiej jabłoni.

Szlak biegnie też przez Łańcut, gdzie znajduje się XVII-wieczna rezydencja magnacka otoczona parkiem i potężnymi murami. W mieście tym mieści się również jedyne w Europie Muzeum Gorzelnictwa i Zamek Lubomirskich.

W województwie lubelskim w Janowie Podlaskim znajduje się najstarsza państwowa stadnina o prawie 200-letniej historii. Jednym z obowiązkowych punktów postoju w tym województwie powinien być Zamość, zwany Padwą Północy. Unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny wraz z Rynkiem Wielkim w centralnej części miasta stanowi perełkę renesansu.

Święta góra Grabarka na Podlasiu to najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce. Początki chrześcijaństwa na tym terenie są ściśle związane z prawosławiem oraz wpływami kultury rusko-bizantyjskiej. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne z pobliskiego Drohiczyna. Regionalny szlak rowerowy zahacza też o pierwotne lasy Puszczy Białowieskiej. Stado 430 żubrów stanowi obecnie największe w Europie skupisko tego gatunku.

Piątym regionem, przez który przebiega trasa rowerowa jest województwo warmińsko-mazurskie. Kraina Tysiąca Jezior jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek z możliwością uprawiania sportów wodnych. Natomiast we Fromborku znajduje się pałac biskupi, gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik i pracował tam w swoim planetarium astronomicznym.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com