TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-05-22 - Turystyka na zasiłku w Polsce

"Dziennik Polski" poinformował, że obywatele Unii Europejskiej coraz częściej spędzają w Polsce czas płatnego bezrobocia. Turystykę na zasiłku wybierają głownie Austriacy, Irlandczycy oraz Skandynawowie.

reklama


Przez ostatnie dwa lata w Polsce aż dwukrotnie zwiększyła się liczba bezrobotnych cudzoziemców. W marcu bieżącego roku odnotowano 1600 takich osób, jednak z miesiąca na miesiąc cały czas ich przybywa. Części z nich zasiłki przyznane w ojczystym kraju wypłacane są za pośrednictwem polskich urzędów pracy. Gazeta poinformował, że pewien Duńczyk, który zameldowany jest czasowo w Krakowie dostał w marcu minionego roku ponad 5,3 tys. zł. Natomiast zasiłki innych zagranicznych bezrobotnych wynoszą około 4-5 tys. zł.

Obcokrajowcy mogą pobierać w Polsce zasiłek przez trzy miesiące. Urzędnicy nazywają to "transferem świadczeń w trakcie poszukiwania zatrudnienia w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej". W celu zarejestrowania się w urzędzie pracy, obywatel Unii musi okazać tylko potwierdzenie tymczasowego zameldowania, paszport lub inny dokument tożsamości.

Zasiłek transferowy zostanie mu przyznany, jeżeli dostarczy do wojewódzkiego urzędu pracy druk E-303, który wyda jego macierzysty urząd. Magdalena Rosowska-Mróz, kierownik Działu Ewidencji Świadczeń w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie wyjaśnia - Dokument ten informuje m.in. o kwocie zasiłku, jaka została przyznana bezrobotnemu.

W kwietniu bieżącego roku w Małopolsce zarejestrowanych było 73 obcokrajowców, którzy poszukiwali pracy. Wśród nich było 25 osób, które zameldowało się w Krakowie. Jedynie dwie osoby pobierały zasiłek transferowy. Łącznie od początku roku w celu poszukiwania pracy do Małopolski przyjechało osiem osób z Austrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Szwecji i Niemiec. Urzędnicy przewidują, że podczas sezonu turystycznego liczba "transferowych bezrobotnych" wzrośnie.

Magdalena Rosowska- Mróz zaznacza - Status poszukującego pracy obcokrajowca różni się nieco od statusu zwykłego bezrobotnego. Taka osoba ma jedynie dostęp do ofert pracy, natomiast nie przysługują jej pozostałe przywileje, jak ubezpieczenie zdrowotne, czy udział w dotowanych szkoleniach i stażach opłacanych przez państwo.

"Dziennik Polski" dodaje, że Polacy mają również prawo korzystać z transferu zasiłku do innego kraju. Najczęściej wybierane są Irlandia i Wielka Brytania. Od początku bieżącego roku z Małopolski wyjechały w ten sposób trzy osoby. Urzędnicy podkreślają - Pewnie byłoby ich więcej gdyby nie to, że zasiłki przyznawane przez polskie urzędy pracy wystarczą na wyspach jedynie na metro.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com