TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-11-16 - Kielce nadal bardzo się starają o szansę dla lotniska w Obicach

Kieleckie media rozpoczęły właśnie wspólną akcję zbierania podpisów poparcia dla budowy lotniska w Obicach. Natomiast prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiedział powołanie spółki akcyjnej "Port Lotniczy Kielce", której akcje będą powszechnie dostępne.

reklama


Miasto Kielce i region świętokrzyski ubiegają się o dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, budowy lotniska w Obicach. W celu dokonania oceny ekonomicznego sensu inwestycji, Komisja Europejska powołała ekspertów. Raport jeszcze nie powstał, ale do Kielc już dotarła informacja z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, że wstępna ocena ekspertów jest negatywna.

Taka informacja wywołała duży sprzeciw mieszkańców regionu, a wiele osób w lokalnych mediach zadeklarowało chęć wpłacenia pieniędzy na rzecz budowy lotniska. Zdaniem Lubawskiego zbiórka pieniędzy nadałaby temu przedsięwzięciu charakter pomocy socjalnej, prezydent zdecydował więc o innym sposobie "skanalizowania aktywności społecznej" - wyemitowaniu akcji. Na konferencji prasowej zapowiedział, że na najbliższej sesji - 25 listopada, postawi wniosek o uchwalenie rejestracji spółki akcyjnej "Port Lotniczy Kielce". Po rejestracji wyemitowane zostaną akcje o wartości 10 zł, które będą dostępne w publicznej sprzedaży za pośrednictwem biur maklerskich.

Dokonać zakupu będą mogli kupić wszyscy chętni, w pierwszej fazie wyemitowane zostaną akcje o łącznej wartości 2 mln zł, a jeśli uda się je sprzedać, będą następne emisje. - Damy sygnał, że Unia nie wierzy w dobry interes, a nasi mieszkańcy chcą w ten interes zainwestować pieniądze - stwierdził Lubawski.

Pomysł ten został poparty przez marszałka województwa - Adama Jarubasa, który ma nadzieję, że dzięki szeroko zakrojonej akcji społecznej, być może jeszcze uda się zmienić zapowiedzianą negatywną decyzję.

Według marszałka, zapowiedzi, że wstępna ocena konsultantów UE jest negatywna, mogą być próbą sprawdzenia determinacji regionu w staraniach o inwestycję. Jarubas powiedział, że jest taką oceną zdziwiony, ponieważ podczas spotkania z ekspertami wyczuwał pozytywny klimat wokół planowanej inwestycji. Marszałek dodał również, że ostateczna decyzja w sprawie dofinansowania lotniska ma być przekazana regionowi do 10 grudnia. - Musimy walczyć do końca - zakomunikował. Lubawski oświadczył z kolei, że nadal liczy na dofinansowanie budowy lotniska z UE. Zapowiedział, że o wsparcie starań miasta i regionu będzie występował do nowej władzy: premiera, marszałków Sejmu i Senatu, do szefów wszystkich partii, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy. Pytany o to, czy zaangażowanie ustępującego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego nie zaszkodziło budowie lotniska, Lubawski przyznał, że "niektóre środowiska i niektórzy politycy okrzyknęli lotnisko drugim dworcem we Włoszczowie", co mogło być powodem niechęci dla inwestycji. Podkreślił również, że inwestycję poparły wszystkie partie w regionie oraz wszyscy europosłowie z Kielc i Krakowa.

Radio Kielce, lokalna "Gazeta Wyborcza", "Echo Dnia" oraz TVP Kielce rozpoczęły już w kieleckich supermarketach oraz w redakcjach wspólną akcję zbierania podpisów poparcia dla budowy lotniska w Obicach z funduszy Unii Europejskiej, aby przekonać Komisję Europejską, że regionalny port lotniczy w Obicach jest potrzebny mieszkańcom i będzie szansą dla rozwoju województwa świętokrzyskiego. Od piątku podpisy będą również zbierane w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Według opinii przygotowanej przez brytyjską firmę Ove Arup & Partners International Ltd na zlecenie Kielc, regionalny port lotniczy w Obicach osiągnie zyski: według scenariusza pesymistycznego w 2024 roku, natomiast według optymistycznego - w 2016 roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com