TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-01-19 - Ryanair otworzy swoja bazę w Balicach?

Trzech tanich przewoźników negocjuje otwarcie swojej bazy w Balicach. Obecnie panujący kryzys zmusza władze lotniska, miasta oraz regionu do bardziej elastycznej postawy i stworzenia wspólnej oferty dla przewoźników.

reklama


Do uruchomienia bazy w Balicach przymierzają się: easyJet, Norwegian i Ryanair. W piątek, 23 stycznia Jan Pamuła, prezes MPL Balice rozmawiał z zarządem Ryanaira. Wyznał - Przedstawiłem im odważną ofertę, która została ciepło przyjęta. W ciągu dwóch tygodni oczekuję odpowiedzi od naszych partnerów.

Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, wówczas baza w Krakowie będzie pierwszą "noclegownią" dla samolotów irlandzkiego przewoźnika w tej części Europy. Mimo, że Ryanair z powodzeniem operuje na lotniskach Polski, Rumunii, Słowacji, Czech i Węgier, najbardziej wysuniętymi na wschód bazami są te w Rzymie i Sztokholmie.

Prezes lotniska Balice przyznaje - W ciągu pierwszego roku Ryanair miałby w Krakowie na stałe jeden samolot. Potem liczba maszyn latających z Krakowa wzrosłaby do kilku. Byłaby to gwarancja stabilnego rozwoju portu.

Irlandzki przewoźnik zrezygnował z otwarcia swojej bazy we włoskim mieście Forli pod Bolonią, ale według informacji z dublińskiej centrali firmy oraz jej londyńskiego oddziału myśli teraz o Krakowie. Decyzje mają zostać podjęte pod koniec lutego.

Baza w Krakowie dałaby pewność utrzymania dotychczasowych połączeń oraz szansę na otwarcie nowych kierunków, głównie do Włoch, Hiszpanii i Francji.

Zarząd krakowskiego lotniska prowadzi rozmowy o bazie również z easyJet i Norwegian. Jednak wszystkie tanie linie stawiają bardzo ostre warunki. Jeden z ekspertów rynku lotniczego, związany z Balicami zaznacza - Z twardej postawy znany był zawsze Ryanair. Nie inaczej jest tym razem. Ale easyJet i Norwegowie też życzą sobie niższych opłat lotniskowych i modernizacji lotniska. Nikt nie będzie chciał postawić na Kraków bez nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, który pozwala na starty i lądowania nawet w najtrudniejszych warunkach. W czasie kryzysu gospodarczego żadna linia lotnicza nie będzie mogła tracić pieniędzy na odwołanych lotach. Wiem, że warunkiem Irlandczyków jest podniesienie kategorii bezpieczeństwa lotniska do II i instalacja nowocześniejszego systemu ILC.

W poprawianie statystyk portu lotniczego zaczynają włączać się również samorządy, które odczuwają mniejszy ruch turystyczny i biznesowy w regionie. Grażyna Leja, pełnomocniczka prezydenta ds. turystyki wyznała - Sami na działania promocyjne mamy już w tej chwili około dwóch milionów złotych. To jednak punkt wyjścia - jesteśmy gotowi mocniej wspierać rozwój lotniska. Wiem, że na tej sprawie bardzo zależy również marszałkowi Nawarze. W przyszłym tygodniu będziemy mieć koordynujące nasze działania spotkanie w urzędzie marszałkowskim.

Lotnisko opracowało nowy i atrakcyjniejszy dla przewoźników cennik. Wiadomo także, że gotowe jest na kolejne ustępstwa oraz poprawiające wizerunek portu inwestycje. Pamuła podkreśla - Zainwestujemy 26 mln zł w ILS i poprawę bezpieczeństwa już w tym roku. W Balicach będzie można lądować w nocy z dwóch stron. Z zachodniej strony będą zainstalowane światła.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com