TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-07-09 - Łódź: będą nowe szlaki turystyczne

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", łódzki magistrat razem z przewodnikami opracowuje cztery szlaki tematyczne do pieszych wędrówek po mieście. Dla turystów przewidziano darmowe przewodniki, mapy a także specjalne tablice informacyjne umieszczone w strategicznych punktach miasta.

reklama


- W Łodzi brakowało szlaków turystycznych, jakie mają inne miasta. A turysta nie może być zdany na samodzielne przygotowanie tras wycieczek - potwierdza Kamila Szymczak, kierowniczka oddziału turystyki w biurze promocji UMŁ.

Razem z łódzkimi przewodnikami urzędnicy wpadli na pomysł opracowania pierwszego miejskiego zestawu pieszych tras turystycznych po Łodzi. Zainteresowani będą mogli przejść następujące trasy: "wille i pałace", "architektura przemysłowa", "śladami łódzkich Żydów" i "śladami łódzkich Niemców". - W ramach projektu przygotowujemy również specjalne tablice, które zawisną po wakacjach na budynkach. Będzie na nich nazwa szlaku i zabytku oraz krótka informacja o obiekcie w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim - wyjaśnia Szymczak. Tablice już istniejące, wieszane na zabytkach przy innych okazjach, zostaną zdjęte i wymienione na trwalsze.

Oprócz ponad 100 tablic, które zawisną w mieście w najczęściej uczęszczanych miejscach, takich jak Manufaktura, plac Wolności, dworce kolejowe czy ul. Piotrkowska, pojawią się również plany miasta z zaznaczonymi kolorami szlakami. Ponadto w hotelach, na lotnisku i w centrach informacji turystycznej dostępne będą wielojęzyczne ulotki z opisami poszczególnych tras oraz z mapami.

Magistrat razem z Ryszardem Bonisławskim na razie opracowali merytorycznie dwa szlaki. Zaopiniowali je już specjaliści z Uniwersytetu Łódzkiego oraz miejski konserwator zabytków. - Ale na tym nie koniec. Już powstają kolejne trasy. Wszystko po to, żeby wpisać Łódź na mapę miast z tradycjami turystycznymi. Wkrótce będzie też szlak secesji i skarbów przyrody, bo tych jest w Łodzi dużo. Pojawi się także trasa kulturowa, która pokaże ludzi związanych z filmem, teatrem, literaturą - mówi Ryszard Bonisławski, jeden ze współtwórców projektu.

Pomysł magistratu z entuzjazmem przyjmują znawcy turystyki miejskiej. Nie boją się, że tablice i ulotki z wyznaczonymi szlakami po Łodzi mogą odebrać pracę miejskim przewodnikom. - Wręcz odwrotnie. Bo to otwarcie się miasta na turystę. Teraz obcokrajowiec przyjeżdża często do Manufaktury i przy okazji dowiaduje się, że istnieje Łódź. Ten projekt może być przełomem w postrzeganiu miasta - mówi Elżbieta Pędziwiatr, łódzki przewodnik.

Pierwsze piesze trasy wraz z opracowanymi ulotkami oraz mapami dostępne będą najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, jak szybko urzędnicy zdobędą zgodę właścicieli kamienic na zawieszenie tablic informacyjnych. - Nikt nam nie odmówił do tej pory, ale droga formalna trwa długo. Musimy być cierpliwi - podkreśla Szymczak.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com