TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Jak się szacuje blisko 1,6 mln pielgrzymów odwiedzi w tym roku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele miasta, turystyka "religijna" staje się coraz ważniejszą częścią ruchu turystycznego w Krakowie.
reklama
Przemysław Bednarz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wyjaśnił, że do końca października br. sanktuarium odwiedziło co najmniej 1 mln 460 tys. osób, a szacuje się, że do końca 2009 r. liczba ta może wzrosnąć do 1 mln 584 tys. Największy ruch turystyczny przypada w marcu, kwietniu i maju - w miesiącach poprzedzających i następujących po Święcie Miłosierdzia (obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy), a także w sierpniu. Jak stwierdził kierownik Referatu Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa Michał Jakubczyk, wzrasta liczba osób, które przyjeżdżają do Krakowa w celach religijnych. Ten cel jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o powody odwiedzania Krakowa. Dwa pierwsze to zwiedzanie zabytków i wypoczynek. Chociaż do Łagiewnik przyjeżdża mniej pielgrzymów niż do sanktuariów w Lourdes, Fatimie albo Częstochowie, to do Krakowa przyjeżdżają pielgrzymi z największej liczby krajów, bo z ponad stu. Najliczniejsze grupy zorganizowane przyjeżdżają: ze Słowacji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, głównie Polonia z Kanady i USA. Z kolei pielgrzymi z Polski to 56 proc. wszystkich przyjeżdżających do Łagiewnik. Dominują wśród nich osoby z diecezji: krakowskiej, bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i warszawskiej.
Zainteresowanie turystyka religijną ma zamiar wykorzystać miasto. Do końca 2009 r. powstanie w urzędzie miasta zespół odpowiedzialny za plan działań potrzebnych do rozwoju tego typu turystyki. Podczas styczniowych II Targów Turystki Religijnej w Rzymie prezentowane będzie właśnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami