TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-02-28 - Szybka kolej między Bydgoszczą a Toruniem

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia podczas podróży najnowszym autobusem szynowym PESY, zgodnie zdecydowali, że uruchomienie Bit City to konieczność i razem chcą zdobyć na to pieniądze.

reklama


W sobotę 25 lutego odbyła się prezentacja najnowszego produktu bydgoskiej PESY. Najpierw autobus szynowy SA 132-002 podróżował z Bydgoszczy do Torunia, a następnie po Toruniu, gdyż tam właśnie planuje się utworzenie Szybkiej Kolei Miejskiej. O planach uruchomienia szybkich pociągów między Bydgoszczą i Toruniem dyskutowali wewnątrz autobusu m.in. prezydenci obu miast, nowy wojewoda i marszałek regionu.

Kolejka łącząca Bydgoszcz i Toruń ma kursować pod nazwą Bit City. Osiągałaby prędkość 160 km na godzinę. Zbigniew Wróblewski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowej w Toruniu wyjaśnia - Taka prędkość jest potrzebna, żeby podróż z Bydgoszczy Głównej do Torunia Wschodniego, wraz z postojami na stacjach pośrednich, nie przekraczała pół godziny.

Aby uruchomić szybkie połączenie należy dostosować tory i infrastrukturę do takich prędkości. Na to potrzeba około 200 mln euro. Dodatkowo konieczny byłby zakup minimum czterech nowoczesnych pociągów o wartości około 40 mln zł.

Marszałek województwa Waldemar Achramowicz uważa - To pieniądze do zdobycia. Jest duża szansa, że aż 85% tej inwestycji sfinansuje Unia Europejska. Jednak najwięcej zależy od wspólnego działania władz regionu, Bydgoszczy, Torunia i Polskich Kolei Państwowych.

Achramowicz, wojewoda oraz obaj prezydenci zgodnie uważają, że ta inwestycja to konieczność. Prezydent Bydgoszczy Konstanty Gombrowicz twierdzi - Uruchomienie kolei jest bardzo realne w ciągu pięciu, a może nawet trzech lat. Trzeba lobbować, aby inwestycja została umieszczona w Narodowym Planie Rozwoju. Wówczas zdobycie środków unijnych może być dużo łatwiejsze.

Na początku kolejka Bit City kursować będzie z Bydgoszczy Głównej do Torunia Wschodniego w szczycie co pół godziny, a poza szczytem co godzinę. W późniejszym czasie trasę kolejki planuje się wydłużyć w Bydgoszczy do lotniska, a w Toruniu do miasteczka uniwersyteckiego.

Obecnie codziennie z Bydgoszczy do Torunia i z powrotem podróżuje około 20 tysięcy osób, z czego tylko 4 tysiące wybiera podróż pociągiem, która trwa prawie godzinę ze względu na zły stan torów. Większość podróżnych decyduje się na autobus lub prywatny samochód.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com