TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-04-16 - Górale budują geotermalne baseny, które przyciągną turystów

Polscy turyści dają zarobić branży turystycznej na Słowacji, bo w Polsce brakuje cieplic. Dlatego górale postanowili zainwestować w geotermalne baseny.

reklama


W Bukowinie Tatrzańskiej na dawnym stadionie od roku powstaje jeden z największych kompleksów geotermalnych w Europie - Bukowiańskie Termy. Będą ogromną atrakcją turystyczną, gdyż same góry już turystom nie wystarczają.

Spółkę budującą termy w Bukowinie założyło kilkudziesięciu mieszkańców. Łącznie z kredytem bankowym wyłożą na budowę ok. 60 mln zł. Obiekt zajmie ok. 4 ha i przyjmie do 2,5 tys. osób. Znajdzie się tam 12 basenów krytych i otwartych, które zajmą 2,6 tys. m kw.

Z podobną inicjatywą wyszli mieszkańcy Białki Tatrzańskiej. W realizację projektu chcą włączyć zewnętrznych inwestorów i fundusze europejskie. Przedsięwzięcie pilotuje Paweł Dziubasik, właściciel ośrodka narciarskiego. Czekamy na pozwolenie budowlane. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to obiekt będzie gotowy w 2010 roku - mówi Dziubasik.

Spółka Cieplice Witowskie planuje stworzyć na granicy gmin Kościelisko i Czarny Dunajec miasteczko wodne. Według wstępnej koncepcji powstanie 1,7 tys. m kw. basenów z temperaturą wody 36-39 stopni Celsjusza.

Kilka dni temu w Szaflarach, 150 m od zakopianki, otwarto Termy Podhalańskie, obejmujące cztery nieduże baseny (najgłębszy do 1,2 m). Temperatura wody na wypływie z odwiertu w Bańskiej Niżnej sięga 86 stopni. Trzeba ją schładzać o ponad połowę, zanim trafi do niecki w Szaflarach - mówi Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej. Właścicielem Term jest spółka Kurort założona przez przedsiębiorcę Józefa Pawlikowskiego-Bulcyka.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com