TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-20 - Jura Krakowsko - Częstochowska nie potrzebuje luksusowych hoteli!

Coraz więcej turystów, również zagranicznych odwiedza Jurę Krakowsko-Częstochowską. Dorota Steinhagen przeprowadziła wywiad z Adamem Markowskim, przewodniczącym Związku Gmin Jurajskich na temat oferowanych noclegów w regionie.

reklama


Czy na Jurze są potrzebne nowe hotele?

Adam Markowski, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich oraz wójt gminy Janów - Jurze są potrzebne wszystkie rodzaje miejsc noclegowych, od najtańszych w schroniskach młodzieżowych, przez kwatery w gospodarstwach agroturystycznych, po pensjonaty i hotele.

A jeśli hotele, to jakie?

Adam Markowski - Już mamy trochę jedno- i dwugwiazdkowych hoteli, rozsypanych po całej Jurze, oraz kilka trzygwiazdkowych: Kmicic w Złotym Potoku, Ostaniec w Podlesicach, Villa Verde w Zawierciu, hotel w Morsku, Orle Gniazdo w Hucisku koło Włodowic i nowo otwarty Hotel Skalny w Rzędkowicach także koło Włodowic. Oczywiście nie mówię tutaj o dużych miastach, jak Kraków i Częstochowa, a o terenach w głębi Jury, którędy wędrują turyści.

Bardziej luksusowych nie potrzeba?

Adam Markowski - Nie. Przynajmniej na razie. Byłaby to raczej ryzykowna inwestycja. Hotele w naszym regionie mają swoistą klientelę - nawet w 80% to firmy, głównie spoza Jury, które organizują tutaj różne szkolenia, seminaria, konferencje. Przyciąga je piękno naszego krajobrazu, bo przy okazji mogą sprawić przyjemność swoim pracownikom lub klientom. Na takie spotkania pięciu gwiazdek nie potrzeba. Turyści indywidualni, którzy odwiedzają te rejony, też nie szukają superluksusów. To przecież głównie ludzie preferujący aktywny wypoczynek: wędrują, wspinają się, jeżdżą konno lub na rowerze. Oni czują się lepiej w bardziej kameralnych pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Bardziej luksusowe, wielogwiazdkowe hotele ma Kraków. I tam są one potrzebne. Ale kto wie, czy kiedyś w głębi Jury też nie będzie wkrótce na nie zapotrzebowania, na przykład dla zagranicznych turystów, których pojawia się coraz więcej. Na razie jednak ta kraina ciągle jeszcze jest trochę dzika i właśnie to lubią w niej ci, którzy tu przyjeżdżają najczęściej - z reguły mieszkańcy dużych polskich miast.

W kwaterach agroturystycznych turyści muszą jednak być przygotowani na nieco siermiężne warunki.

Adam Markowski - Nic z tych rzeczy. Goście nastawieni na agroturystykę też mają coraz większe wymagania, szczególnie gdy chodzi o warunki sanitarne. Coraz więcej gospodarstw dysponuje pokojami i łazienkami, jakich nie powstydziłby się żaden porządny pensjonat, a nawet bardzo przyzwoity hotel. A dla wielu osób gospodarstwa agroturystyczne mają tę przewagę, że oferują bardziej kameralne warunki i większą swobodę dla gości.

Czego zatem dzisiejszej Jurze potrzeba najbardziej?

Adam Markowski - Pensjonatów właśnie i hoteli o różnym standardzie. Te, które już istnieją, na brak gości nie narzekają, więc kilka nowych też się pięknie wpasuje w rynek. Na pewno potrzeba też kolejnych gospodarstw agroturystycznych. O to nie ma się jednak co martwić - powstaje ich coraz więcej. Tylko w mojej gminie Janów uruchomiono w tym roku trzy nowe. Chcielibyśmy również, żeby pojawiło się jak najwięcej barów oraz restauracji, które karmiłyby specjalnościami naszego regionu. Jak takie miejsca są potrzebne, pokazuje choćby powodzenie smażalni ryb otwartej w tym roku przy pstrągarni w Złotym Potoku. Jest tam nieustanny ruch.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com