TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-02-21 - Potrzebna "Inspekcja Turystyczna"

Jednym z problemów branży turystycznej jest tzw. "szara strefa" w usługach turystycznych. Jest to problem zarówno dla organizatorów turystyki (nieuczciwa konkurencja, zaniżanie cen kosztem jakości usług), hotelarzy jak i kadr bezpośredniej obsługi turystów - tj. pilotów i przewodników. Po miastach, obiektach turystycznych i na trasach oprowadzają osoby nie mające merytorycznego i metodycznego przygotowania i stosownych uprawnień.

reklama


Pilotują grupy osoby przypadkowe, co może tworzyć wiele niebezpieczeństw dla turystów, zwłaszcza w wypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Niestety, aktualnie nie ma możliwości egzekwowania przepisu ustawowego o zatrudnianiu przewodników i pilotów z uprawnieniami. Powstająca z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa zamierza ograniczyć swój zakres działania do kontroli tylko obiektów hotelarskich. Dlatego też ze wszech miar pożyteczna i warta wsparcia jest inicjatywa Departamentu Turystyki w Ministerstwie Gospodarki i Pracy powołania "Inspekcji Turystycznej", do kompetencji której należałoby kontrolowanie działalności w szeroko rozumianej sferze turystyki, w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o usługach turystycznych.


Przekonanie o tym, że kontrole są potrzebne jest powszechne. Mają one ukrócić nieuczciwą konkurencję, wyeliminować osoby łamiące prawo i obniżające poziom usług turystycznych. Mamy przykłady działań w regionach turystycznych potwierdzających pilna potrzebę powołania Inspekcji Turystycznej. I tak w Krakowie od sierpnia 2004, na mocy porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta Krakowa i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, Straż Miejska wspólnie z upoważnionymi przez Wojewodę przewodnikami prowadzi kontrole przewodników miejskich. Patrol składa się z dwóch strażników miejskich i dwóch przewodników wytypowanych przez stowarzyszenia przewodnickie, sprawdza codziennie jakość usług przewodnickich w newralgicznych dla ruchu turystycznego punktach miasta. Kontrolowana jest zarówno poprawność wykonywania zadań jak i posiadanie uprawnień przewodników miejskich. Zdanie Grażyny Leja - Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Turystyki - "miastu zależy na tym, aby usługi turystyczne, w tym przewodnickie, były w Krakowie na jak najwyższym poziomie" .


We Wrocławiu tamtejszy Sąd Grodzki skazał na karę grzywny (200 zł) osobę, która " wykonywała czynności przewodnika bez wymaganych uprawnień". "Każdy kto oprowadza po Wrocławiu zorganizowane grupy turystów, musi mieć zezwolenie, wydawane przez wojewodę. Przewodnicy bez uprawnień często opowiadają bzdury o naszym mieście. Lub, chcąc się przypodobać zagranicznym turystom, specjalnie fałszują historię Wrocławia, i np. Niemcom opowiadają, jak to Polacy zniszczyli miasto - mówi prezes wrocławskiego oddziału PTTK, Bronisław Zathey. W 2004 roku we Wrocławiu przeprowadzono 64 kontrole grup turystycznych, skierowano po nich 6 wniosków do sądu grodzkiego o ukaranie przewodników za brak uprawnień.

Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa w pełni popiera inicjatywę powołania "INSPEKCJI TURYSTYCZNEJ" i deklaruje aktywne współpracę z tą instytucją po jej powołaniu. Mamy nadzieje, że jej powstanie i działanie wpłyną na podniesienie prestiżu zawodu pilota i przewodnika i będą dobra formą ochrony tego zawodu przed nieuczciwą konkurencją.

Zygmunt Kruczek
Prezes Federacji Pilotażu i Przewodnictwa



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com