TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Niestabilna sytuacja w niektórych krajach świata, konflikty, a także cały czas aktualne zagrożenie atakami terrorystycznymi sprawiają, że turyści ostrożniej planują podróże i wyjazdy zagraniczne.
reklama
Różnego typu zagrożenia Ministerstwo Spraw Zagranicznych monitoruje, a następnie publikuje komunikaty, a czasami przestrzega przed podróżowaniem w zagrożone rejony. Na stronie MSZ www.msz.gov.pl znajduje się elektroniczna wersja przewodnika "Polak za granicą", gdzie cały czas aktualizowane są informacje dotyczące sytuacji w różnych krajach świata.
Podczas zagranicznych podróży należy przestrzegać porządku prawnego oraz zwyczajów danego kraju. W celu podniesienia bezpieczeństwa pobytu za granicą oraz w razie potrzeby uzyskania skutecznej pomocy MSZ zaleca:
Przed wyjazdem z Polski:
- zapoznać się z warunkami, które istnieją w krajach, do których się jedzie (należy unikać regionów objętych działaniami zbrojnymi, zamieszkami oraz z innych powodów szczególnie niebezpiecznych),
- wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia oraz komunikacyjnych,
- zaopatrzyć się w adresy i numery telefonów najbliższych polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych,
- zaopatrzyć się w adresy i numery telefonów bliskich osób w Polsce, które należy powiadomić w razie nieszczęśliwego wypadku (można je wpisać ołówkiem do paszportu).
W czasie podróży:
- utrzymywać regularny kontakt z rodziną w Polsce, szczególnie podczas dłuższych pobytów poza krajem,
- korzystać z hoteli, które cieszą się dobrą opinią,
- oddawać cenne przedmioty, bilety, środki płatnicze i paszporty do depozytu w hotelu,
- posiadać kilka rodzajów środków płatniczych (gotówka, czeki podróżne, karty kredytowe itp.) oraz przechowywać je w różnych miejscach,
- nie zawierać przygodnych znajomości,
- nie korzystać z autostopu oraz z usług osób postronnych, w tym szczególnie dotyczących zakwaterowania,
- wystrzegać się ofert uzyskania łatwego zarobku,
- unikać przebywania w nieznanych miejscach po zmroku,
- w miarę możliwości odbywać podróże w większej grupie osób,
- unikać miejsc zatłoczonych i zachowywać ostrożność w miejscach publicznych,
- unikać odbywania podróży w porze nocnej, szczególnie bocznymi drogami oraz nie zatrzymywać się poza miejscami wyznaczonymi i chronionymi,
- zachować wzmożoną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów - w nieznanych warunkach na drodze łatwo o kolizję, której spowodowanie przysporzyć może wielu kłopotów, a w niektórych sytuacjach doprowadzić nawet do zagrożenia bezpieczeństwa osobistego,
- unikać wypraw w tereny nieznane lub niebezpieczne,
- podczas wypraw uwzględniać warunki klimatyczne oraz własne możliwości kondycyjne i zdrowotne,
- unikać ekstrawaganckiego i prowokującego ubioru oraz takiegoż zachowania,
- spożywać wyłącznie sprawdzone produkty i przestrzegać zasad higieny,
- nie stawiać oporu w razie napadu z użyciem broni,
- w razie aresztowania lub zatrzymania domagać się kontaktu z polskim konsulem,
- korzystać z usług renomowanych biur turystycznych w danym państwie, gdzie można dostać broszury i informatory zawierające praktyczne wiadomości o charakterze lokalnym, które zazwyczaj są pomijane w ogólnych przewodnikach.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w szczególny sposób przestrzega przed posiadaniem i przewożeniem narkotyków. W wielu krajach grozi za to kara wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.
W związku z ciągle powtarzającymi się informacjami o naruszaniu przez polskich obywateli prawa o zatrudnieniu, które obowiązuje w państwie pobytu, a także o dokonywaniu nielegalnych naborów do pracy za granicą, MSZ podkreśla, że podstawowym warunkiem legalnego podjęcia pracy jest posiadanie wydanego przez właściwe władze państwa pobytu zezwolenia na zatrudnienie. W wielu krajach dokumentem, który potwierdza uzyskanie takiego zezwolenia jest wiza z prawem do pracy, która wstawiana jest do paszportów obywateli RP przed wyjazdem z Polski przez przedstawicielstwa dyplomatyczne oraz urzędy konsularne tych państw. Dlatego też, w celu uniknięcia problemów podczas pobytu za granicą polscy obywatele, którzy zamierzają podjąć pracę powinni przed wyjazdem z kraju sprawdzić wiarygodność rekrutujących ich pośredników i zażądać potwierdzenia legalności zatrudnienia.
Ministerstwo ostrzega, że wobec cudzoziemców, którzy naruszają prawo państwa pobytu wymierzane są kary przewidziane w miejscowym ustawodawstwie. Po ich odbyciu cudzoziemcy są wydalani, a czasami otrzymują również wieloletnie zakazy wjazdu na terytorium danego państwa.
Departament Konsularny i Polonii MSZ przypomina, że w trudnych sytuacjach konsul polski może obywatelom RP udzielić koniecznej pomocy. Jednak podjęcie przez konsula interwencji możliwe jest dopiero po uzyskaniu przez niego informacji o zaistniałym zdarzeniu. Należy również pamiętać, że wykonuje on swoje funkcje tylko w ramach określonych umowami międzynarodowymi oraz prawem i zwyczajami państwa urzędowania. Nie ma możliwości domagać się, aby miejscowe władze traktowały obywateli polskich w inny sposób niż traktują obywateli własnego kraju.
W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów konsul może po sprawdzeniu tożsamości wystawić paszport tymczasowy, zezwalający na powrót do Polski. Natomiast w przypadku utraty pieniędzy konsul może pośredniczyć w kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi w Polsce, a w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić poszkodowanemu kwotę, która zostanie wpłacona przez jego krewnych lub przyjaciół na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. W niektórych przypadkach (jeżeli turysta zobowiąże się do zwrotu) może też udzielić pomocy finansowej w wysokości, która umożliwi powrót do Polski. Pośredniczenie polskiej placówki w przekazywaniu pieniędzy ogranicza się tylko do wyjątkowych sytuacji. W większości krajów istnieje możliwość szybkiego transferu pieniędzy z Polski drogą bankową lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji, a także uregulowania należności za świadczenia przelewem i opłacenia na odległość biletu powrotnego.
Przed wyjazdem z Polski warto zabezpieczyć się na wypadek utraty pieniędzy podczas podróży. Większość banków, a nawet biur podróży oferuje pomoc w takich sytuacjach. Bliska osoba może w razie potrzeby wykupić w kraju bilet lotniczy na powrót, który dzięki systemowi PTA można odebrać w miejscu pobytu już tego samego dnia.
W razie zatrzymania lub aresztowania turysta ma prawo do kontaktu z konsulem, który zadba, aby traktowano go nie gorzej niż obywateli państwa, w którym przebywa. Dodatkowo w przypadku aresztowania obywatela polskiego konsul może:
- powiadomić rodzinę o aresztowaniu,
- wystąpić do władz miejscowych, aby uzyskać informacje o przyczynach zatrzymania, czasie trwania procedury sądowej oraz o ewentualnych możliwościach zwolnienia,
- dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów (jednak wyboru musi dokonać sam zatrzymany),
- odwiedzać zatrzymanego w więzieniu lub w inny sposób utrzymywać z nim kontakt.
W razie śmierci obywatela polskiego za granicą konsul pomaga w załatwieniu formalności na miejscu oraz zawiadamia bliskich w Polsce.
Konsul nie może:
- prowadzić spraw obywatela polskiego w charakterze adwokata i angażować za niego prawników (może tylko dostarczyć listę adwokatów, które cieszą się zaufaniem urzędu konsularnego),
- płacić za obywatela polskiego rachunków, grzywien, mandatów, długów oraz kosztów sądowych i adwokackich,
- świadczyć usług, które wykonują biura turystyczne, linie lotnicze, banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe np.: załatwiać zakwaterowania lub zgody na pracę.
Ministerstwo podkreśla, że bezpieczeństwo, zdrowie oraz życie turystów zależą głównie od nich samych. Zalecenia zawarte w poradniku "Polak za granicą" pomagają jedynie w zachowaniu ostrożności i zapobiegają wielu niepotrzebnym sytuacjom, których można uniknąć.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami