TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-02-11 - Obowiązki pilota wycieczki oraz rezydenta w ramach opieki nad uczestnikami imprezy

Do obowiązków pilota wycieczek oraz rezydenta, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, w ramach opieki nad uczestnikami imprezy, należy również rzeczowa ocena sytuacji co do konieczności zapewnienia fachowej pomocy medycznej - czytamy w Biuletynie WIT.

reklama


W czasie wycieczki mogą się zdarzyć sytuacje, w których zaniechanie uruchomienia procedur prowadzących do zrealizowania tego obowiązku może doprowadzić uczestnika imprezy do pogorszenia stanu zdrowia, a to z kolei może spowodować proces cywilny wobec pracodawcy zatrudniającego pilota wycieczek czy rezydenta o odszkodowanie za doznane cierpienia.

Istotą sprawy jest więc nie bagatelizowanie przez pilota często nierozpoznawalnych skutków zdarzeń. Dla przybliżenia takiej skomplikowanej sytuacji można posłużyć się poniższym przykładem "z życia wziętym".

W czasie zwiedzania w jednej z miejscowości zagranicznych, kierowca turystycznego autokaru należącego do miejscowego biura przewozowego najechał niespodziewanie dla siebie i pasażerów (klientów polskiego biura podróży) na tzw. garb na pasie ruchu - ogranicznik prędkości i podskoczył na nim na tyle znacząco, że pasażerowie ten wstrząs odczuli. Po wydarzeniu pilot przeszedł się po autokarze a potem przez mikrofon ponownie i zapytał czy wszystko w porządku tzn. czy ktoś z powodu wstrząsu nie ma problemów. Na pytanie nikt nie odpowiedział. Okazało się jednak, że jedna z uczestniczek tak niefortunnie podskoczyła na siedzeniu że poczuła bóle, które narastały, ale nie zgłosiła potrzeby udzielenia pomocy w placówce zdrowia. Pechową uczestniczką z własnej woli zaopiekowały się dwie lekarki medycyny - uczestniczki wycieczki z tej samej miejscowości co poszkodowana. Ale nie zaleciły one wizyty np. w szpitalu tylko zaordynowały tabletki mające na celu uśmierzenie bólu - i tak przez parę dni do końca wycieczki. W tej sytuacji równiez pilot nie nalegał na wizytę w szpitalu (np. w celu dokonania badania rtg), a do końca imprezy ani uczestniczka, ani lekarki takiej chęci też nie wyraziły. Po powrocie z wycieczki uczestniczka wezwała biuro podróży (któremu grozi sądem) do wypłaty bardzo wysokiego odszkodowania z tytułu, jak twierdzi, doznanych cierpień i kosztów leczenia. Powołała się przy tym na wyniki badań (w tym rtg) przeprowadzonych w Polsce w jakiś czas po powrocie z wycieczki, stwierdzających, że poszkodowana ma złamane kręgi lędźwiowy i piersiowy. Ponieważ w czasie imprezy nie były realizowane żadne badania (w tym rtg), jest nadzieja, że sąd nie uzna roszczenia. Za takim postanowieniem mogą też przemawiać inne elementy sprawy, takie jak wiek uczestniczki oraz wyniki badań wykonanych po wycieczce już w Polsce, wskazujące na schorzenia typowe dla danej grupy wiekowej (65 lat) tj. osteoporozę oraz osteochondrozę nasilające się przez wiele lat i będące przeważnie powodem problemów z kręgosłupem.

Przykład pechowej wczasowiczki pozwala wyciągnąć następujące wnioski:
- doraźna pomoc medyczna, udzielona przez lekarki uczestniczki imprezy (które dawkowały proszki uśmierzające ból) zapewne "uśpiły czujność" zarówno poszkodowanej, jak i pilota wycieczki, doświadczonego w swoim zawodzie,
- w tak opisanej sytuacji powinien on jednak intuicyjnie dążyć do zrealizowania wizyty uczestniczki wycieczki w szpitalu albo zażądać niej pisemnego oświadczenia, że rezygnuje z fachowej, komplementarnej pomocy, jakiej może udzielić placówka medyczna, np. poprzez wykonanie badania rtg.

O wyniku sprawy będzie decydował sąd cywilny i jeżeli organizator imprezy przegra sprawę to według Kodeksu Cywilnego może wytoczyć sprawę przeciw pilotowi wycieczki, opierając się nauzasadnienieniu wyroku sądowego z przegranego procesu. Można również wnioskować, że nie można uznawać za fachową pomoc, doraźnej pomocy udzielonej przez lekarza uczestnika wycieczki, przy zdarzeniu którego faktyczne skutki nie są rozpoznane. Decyzja pilota powinna być jednoznaczna i samodzielna, bo to on bierze odpowiedzialność, jako opiekun grupy, za zapewnienie udzielenia fachowej pomocy medycznej.

Pilot (rezydent) skrupulatnością m.in. w powyższym zakresie powinien zadbać o zdrowie uczestników a także interesy: własny oraz organizatora imprez związane z odpowiedzialnością w ramach powierzonych w umowie obowiązków.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com