TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-03-28 - Kraków wprowadzi przywileje dla turystów z miast partnerskich?

Kraków musi przeanalizować, czy warto wprowadzić specjalne przywileje dla turystów z miast partnerskich. Miasto planowało zaoferować im darmowe wejścia do części muzeów oraz zniżki na przejazdy komunikacją.

reklama


Wśród kilkunastu miast partnerskich są między innymi: Frankfurt nad Menem, Norymbergia, Kijów, Sewilla i Lwów.

Paweł Sularz, radny miasta zaznaczył - Sam pomysł nie sprawi, że turyści z miast partnerskich się pojawią, ale warto budować wizerunek miasta jako miejsca otwartego dla gości. Kilka miesięcy temu zwrócił on uwagę, że taka promocja działałaby w obie strony - mieszkańcy miast partnerskich korzystaliby z przywilejów w Krakowie, natomiast krakowianie dostaliby ulgi w miastach partnerskich. Sularz uważa, że budżet krakowskich instytucji kultury wcale by nie zubożał, gdyby oferowały bezpłatne wejścia zaprzyjaźnionym z Krakowem turystom.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa w liście do Sularza napisał: "Biorąc pod uwagę liczbę miast partnerskich Krakowa oraz spodziewane ogromne zainteresowanie mieszkańców tych miast tak atrakcyjną ofertą naszego miasta, trudno się zgodzić z opinią Pana Radnego, że obciążenia budżetowe związane z realizacją tej koncepcji miałyby jedynie charakter symboliczny". Prezydent zaznaczył, że Kraków jest otwarty dla turystów, ale tylko na zagranicznych dziennikarzy, którzy już teraz korzystają z ulg. Majchrowski poinformował - Urząd Miasta Krakowa oferuje dziennikarzom zakupioną wcześniej Krakowską Kartę Turystyczną, która upoważnia jej posiadacza do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz do bezpłatnych wstępów do 32 muzeów krakowskich. Za karty płaci gmina.

Prezydent docenia interesującą propozycję radnego, jednak chce, aby zacząć od programu pilotażowego w oparciu o jedno lub dwa miasta partnerskie. Zapewnił, że gmina rozpoczęła właśnie negocjacje z dyrektorami miejskich placówek muzealnych. Jeżeli będą za, wówczas miasto ruszy z programem pilotażowym. Jednak najpierw urzędnicy przeprowadzą analizy, głównie opłacalności - ile na tym Kraków skorzysta, a ile może stracić. Sularz wyznał - Dobrze, że prezydent przyjrzał się mojemu pomysłowi. Chciałbym jednak, żeby jasno określił ramy czasowe tych analiz. Nie chcę, żeby wszystko rozmyło się gdzieś w przestrzeni kosmicznej.

Przywileje dla gości z miast partnerskich oferuje już między innymi Frankfurt nad Menem. Informacje o nich posiadają też krakowscy urzędnicy. Darmowe wejścia dla mieszkańców miast partnerskich obowiązują między innymi w: Domu Goethego, Sali Rycerskiej w Ratuszu "Romer" oraz we wszystkich muzeach miejskich. Miasta partnerskie mają również zniżki na bilety na przedstawienie Opery Frankfurckiej, Teatru Dramatycznego oraz Baletu Frankfurckiego. Jednak te informacje nie docierają bezpośrednio do krakowian, którzy wybierają się do Frankfurtu.



Źródło: Gazeta Wyborcza

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com