TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-08-10 - Polska baza turystyczna na Euro 2012 jest niewystarczająca?

Według wstępnych ustaleń do Polski na Euro 2012 prawdopodobnie przyjedzie około pół miliona kibiców z zagranicy. W związku z tym dynamiczny rozwój bazy hotelowej wydaje się wręcz niezbędny, aby móc odpowiednio pomieścić przyjezdnych. Z przewidywań ekspertów wynika, że trzeba ją rozbudować o 30 tys. miejsc hotelowych. W tzw. miastach podstawowych, czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu oraz we Wrocławiu, a ponadto w tych rezerwowych: Chorzowie i Krakowie, wciąż zapadają decyzje, które mają na celu rozbudowę zaplecza hotelowego o brakujące miejsca. Najważniejszymi lokalizacjami inwestycyjnymi, które są bezpośrednio związane z Euro 2012 są miasta, w których to będą się odbywać rozgrywki piłkarskie. W marcu oraz w kwietniu 2008 r. w województwie mazowieckim ogłoszono najwięcej planów inwestycyjnych, bo aż 280, co stanowi to 12 proc. wszystkich inwestycji.

reklama


Pod tym względem na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie. Z kolei najmniejszą ilość inwestycji zaplanowano w województwie opolskim, to 81 informacji, stanowiących 4 proc. inwestycji.

Organizacja Euro 2012 wpłynie w Polsce na bardzo dynamiczny rozwój rynku hotelarskiego. Do sprawnego przeprowadzenie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w naszym kraju niezbędna jest budowa nowych miejsc noclegowych. Niestety miasta, w których mają odbywać się rozgrywki, nie są obecnie przygotowane do przyjęcia spodziewanej, tak dużej liczby kibiców oraz turystów. Ale mimo wszystko eksperci prognozują, że do końca roku 201 uda im się spełnić nałożone przez UEFA wymogi. Największe zapotrzebowanie pojawi się w sektorze hoteli o najwyższym standardzie, a co za tym idzie, większa liczba luksusowych hoteli przyciągnie turystów i inwestorów zagranicznych, a ponadto przyczyni się do rozwoju branży turystycznej w naszym kraju.

Zdaniem ekspertów, najwięcej na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 będzie miała okazję zarobić właśnie branża turystyczna, według prognoz będzie to co najmniej pół miliarda złotych.

W obecnej chwili, warszawska baza noclegowa znajduje się na poziomie 30 tys. miejsc, które zlokalizowane są w hotelach o różnym standardzie. Aby pomieścić wszystkich turystów będzie niezbędne dobudowanie ponadto 10 tys. kolejnych miejsc.

Władze stołeczne dokładają starań, aby zachęcić inwestorów w branży hotelowej, m. in. poprzez zwolnienie ich z podatku od nieruchomości w momencie inwestycji w infrastrukturę hotelową, turystyczną oraz sportową. Ów zwolnienie będzie obowiązywało przez cztery lata dla obiektów hotelowych, a także przez kolejne pięć lat dla działalności związanej ze sportem oraz z turystyką. Ale jest warunek, który należy spełnić, aby uzyskać taką ulgę, chodzi tutaj o zakończenie inwestycji w terminie najpóźniejszym do końca 2011 r.



Źródło: HoReCa.PL

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com