TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-01-17 - Tani przewoźnicy zamierzają otworzyć w Polsce ponad 40 nowych kierunków

Od końca marca będzie obowiązywać nowy, wiosenno-letni rozkład lotów. Już teraz przewoźnicy zapowiadają ponad 40 nowych połączeń. Od końca stycznia Wizz Air uruchomia nowe połączenia na Wyspy Brytyjskie. W sumie przewoźnicy zapowiedzieli już 25 nowych kierunków do Anglii, Irlandii i Szkocji. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy najprawdopodobniej przedstawią kolejne.

reklama


Polska stanowi dla przewoźników niskokosztowych rynek strategiczny. Obok Chin i Indii należy do grupy krajów, gdzie od kilku lat trwa boom na rynku lotniczym i cały czas utrzymuje dwucyfrową dynamikę wzrostu, gdy przewozy pasażerskie na świecie rosną średnio o 6-7%. Firmy, które już są obecne w Polsce rozwijają zakres swoich usług otwierając nowe kierunki, a dodatkowo na rynek wchodzą też nowi przewoźnicy. Łącznie z Polski będzie operować aż 59 firm, w tym 20 tanich linii.

W lutym swoje pierwsze loty z Polski do Wielkiej Brytanii uruchamia brytyjska firma bmibaby. Zaplanowała latać z: Warszawy, Gdańska i Krakowa. Natomiast w maju z Warszawy do Rejkiawiku połączenie otwiera Iceland Express.

Od kwietnia Wizz Air będzie latać z Gdańska do fińskiego Turku. Kolejne połączenie do Mediolanu otwierają z Krakowa linie Volare, które obecne są w Polsce zaledwie od kilku miesięcy. Jednak w tym samym czasie Kraków straci jednego przewoźnika. Germanwings od kwietnia przenosi swoje operacje na lotnisko w Katowicach. Grafik lotów cały czas jest opracowywany. Nowe trasy wprowadzają również linie Norwegian Air. Oprócz dwóch miast w Norwegii przewoźnik będzie oferował od czerwca też połączenie do Splitu w Chorwacji. Marek Sławatyniec, przedstawiciel Norwegian Air wyznał - Zwiększamy także częstotliwość obecnych połączeń: do Paryża, Oslo, Alicante. W warszawskiej bazie latem pojawi się trzeci samolot.

Według niego w bieżącym roku można się spodziewać wejścia do Polski jeszcze jednej dużej firmy lotniczej. Jednak nie chodzi o Emirates Airlines, które zapowiadały taki projekt. Bliskowschodni gigant stara się o wejście na lotnisko w Berlinie. Jeżeli mu się powiedzie, wówczas zrezygnuje z Warszawy.

Wznowienie lotów do typowo urlopowych regionów zaplanował również Centralwings, który w poprzednich latach latał między innymi do Grecji, Włoch i Bułgarii. Kamil Wnuk z Centralwings przyznał - Na razie proponujemy miejsca do Hurghady w Egipcie, ale na wakacje na pewno wprowadzimy inne kierunki. Negocjujemy z biurami podróży, bo to propozycja przygotowywana we współpracy.

Spółka dysponuje obecnie dziewięcioma samolotami, jednak do rozpoczęcia nowego sezonu będzie mieć kolejne trzy maszyny. Wśród nowych tras Centralwings, które obecne będą w nowym rozkładzie, znalazło się pierwsze zagraniczne połączenie polskiej linii - z Lille we Francji do Barcelony.

Nowością będzie również krajowe połączenie obsługiwane przez innego przewoźnika niż LOT. Od 29 marca na trasie Kraków - Poznań trzy razy w tygodniu i dwa razy dziennie będzie latać Jet Air. Mateusz Kokosiński, kierownik działu sprzedaży Jet Air wyznał - Na początku stycznia uruchomiliśmy pierwszą trasę Katowice - Bydgoszcz. Niewykluczone, że w tym roku będą jeszcze inne połączenia krajowe, ale latamy także za granicę - do Berlina i Kopenhagi, a rozważamy loty do Wiednia.

Przewoźnicy cały czas prześcigają się w propozycjach, które sprawią, że klient wybierze właśnie tę linię. Wizz Air, największy przewoźnik niskokosztowy w Polsce oferuje możliwość zarezerwowania miejsca z większą przestrzenią na nogi. Ryanair, który chciałby zyskać pozycję lidera daje możliwość wykupienia pierwszeństwa wejścia do samolotu oraz internetową odprawę (check-in). Natomiast Centralwings oferuje zniżkę na lotniskowy parking.

EasyJet, jedna z największych tanich linii w Europie i w Polsce, podjął decyzję o przeniesieniu do Polski swojego brytyjskiego centrum obsługi klienta. Firma nie chce oddać konkurentom pola i zamierza zwiększyć zaangażowanie na polskim rynku. Jeszcze w tym miesiącu ma zacząć funkcjonować callcenter z obsługą w języku polskim, której do tej pory nie było. Arkadiusz Frączak, rzecznik easyJet w Polsce zaznaczył - Do tej pory obsługą klienta zajmował się wewnętrzny dział easyJet w Londynie. Tę usługę przejmuje zewnętrzna firma, która zatrudni 100 osób.

Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że w 2008 roku z podróży samolotowych skorzysta 21,6 mln osób, czyli o 13% więcej niż w roku ubiegłym.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com