TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-13 - Kraków, Trójmiasto, Łódź i Wrocław najlepiej promują swoje regiony

Instytut Turystyki szacuje, że w bieżącym roku do Polski przyjedzie 16,3 mln turystów zagranicznych, którzy wydadzą w sumie 4 mld USD. Najlepiej swoje regiony pod względem turystycznym promują Kraków, Trójmiasto, Łódź oraz Wrocław. Natomiast Warszawa przoduje w turystyce biznesowej - podał Onet.

reklama


Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki przyznał, że w niektórych regionach Polski oferta turystyki wypoczynkowej pozostawia jeszcze "wiele do życzenia".

Łopaciński zaznaczył - Nie możemy narzekać na nocleg i wyżywienie. Gorzej jest natomiast z ofertą wypoczynkową, czyli organizowaniem lokalnych imprez. Turyści potrzebują czegoś więcej, niż tylko ładnego widoku i dobrego wyżywienia. Chcą zobaczyć coś nietypowego, a tego jest mało.

Dodał też, że oprócz tradycyjnych form spędzania czasu, brakuje również atrakcyjnych ofert turystycznych. Wśród miast, które najlepiej promują swoje regiony wymienił: Kraków, Trójmiasto, Łódź oraz Wrocław. Przyznał też, że promocja Warszawy z każdym rokiem jest lepsza, jednak cały czas brakuje wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Podkreślił - Nie mamy muzycznego teatru, jak Londyn czy Nowy Jork, do którego ściągają turyści z całego świata.

Katarzyna Ratajczyk, dyrektor Biura Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy poinformowała, że Warszawa jest liderem w turystyce biznesowej. Wyjaśniła - Nie brakuje nam średniej wielkości centrów konferencyjnych, które są w stanie pomieścić 1,5 tys. osób.

Dodała też, że w stolicy nie ma problemu z hotelami o wysokim standardzie. Jednak gorzej jest z hostelami, z których najchętniej korzystają młodzi turyści. Kraków ma ich około 90, a Warszawa tylko 10. Wśród imprez organizowanych podczas zbliżającego się sezonu turystycznego, Ratajczyk wymieniła między innymi koncerty chopinowskie, jazzowe i festiwal filmowy.

W różnych regionach Polski trwają obecnie przygotowania do nadchodzącego letniego sezonu turystycznego. W Krakowie rozwija się tzw. turystyka alternatywna, która wychodzi poza uznane turystycznie atrakcje zabytkowego centrum miasta. Dużym powodzeniem cieszą się wycieczki samochodami z czasów PRL po blokowiskach Nowej Huty oraz zwiedzanie dawnej Huty im. Lenina. W Krakowie można również wybrać się na spacer po zapomnianych zakamarkach starego Podgórza. Natomiast dla amatorów turystyki rowerowej atrakcją będzie polski odcinek Szlaku Bursztynowego, który biegnie obecnie od Budapesztu aż do Krakowa.

Według gdańskiego urzędu miejskiego, w tym roku miasto odwiedzi około 1,8 mln polskich i zagranicznych turystów. Do Gdańska przyciągną ich między innymi: Jarmark Dominikański, Festiwal Gwiazd i Festiwal Dobrego Humoru. Podczas nadchodzących wakacji miasto będzie gościć też największe żaglowce świata.

Atrakcją dla turystów rowerowych na Dolnym Śląsku będą głównie szlaki w okolicach Szklarskiej Poręby, Karpacza i Lwówka Śląskiego. Natomiast kajakarze będą mogli skorzystać z górskich rzek. W całym województwie są też 42 muzea.

Świętokrzyskie zaprasza do Parku Jurajskiego w Bałtowie, gdzie można zobaczyć 40 modeli naturalnej wielkości dinozaurów. Park został utworzony w 2004 roku po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów. Miłośnicy zabytków mogą również odbyć 500-kilometrową przejażdżkę rowerem po regionie, szlakiem dawnych budowli obronnych. Na rowerach można również przemierzyć "szlak literacki", który łączy miejsca związane z życiem oraz twórczością Mikołaja Reja, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego i Witolda Gombrowicza.

Natomiast na Warmii i Mazurach cztery nowe szlaki turystyczne mają wypromować dotychczas słabo znane miejsca tego regionu, znanego głównie z wypoczynku pod żaglami. Chodzi głownie o szlak Fortyfikacji Mazurskich z wojennymi umocnieniami w Gierłoży, Mamerkach oraz Stańczykach, szlak Kopernikowski z Olsztyna do Fromborka, szlak Kanału Elbląskiego, a także tzw. pętlę Grunwaldzką z inscenizacją bitwy Grunwaldzkiej.

Na Podkarpaciu turyści mogą wędrować po górach, uprawiać sporty wodne na Zalewie Solińskim, a także odwiedzić wystawę prac Zdzisława Beksińskiego i ekspozycje ikon karpackich w Muzeum Historycznym w Sanoku. W Krośnie można obejrzeć największą w Europie kolekcję lamp naftowych, a w Bóbrce koło Krosna najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

Na Podkarpaciu działa ponad 600 gospodarstw agroturystycznych, które w sumie oferują prawie 6 tys. miejsc noclegowych w 2,5 tys. pokoi. Ich właściciele proponują jazdy konne, sporty wodne, wycieczki rowerowe, przejażdżki samochodami terenowymi, wędkowanie, a także towarzyszenie w polowaniach.

Natomiast atrakcją Podhala w skali europejskiej jest spływ Dunajcem w Pieninach. Dla turystów przygotowano także: architekturę drewnianą, muzea, galerie, aquaparku, kolejki linowe, górskie spływy kajakowe, sporty wodne i paralotniarstwo.

Informacje na temat bazy noclegowej oraz oferty turystycznej regionów można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych miast, a także w wojewódzkich Centrach Informacji Turystycznej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com