TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-07-02 - Kraków: już wkrótce będzie można podziwiać panoramę miasta ... z balonu

Od sierpnia panoramę Krakowa będzie można oglądać ze specjalnej platformy widokowej podwieszonej pod ogromnym balonem na Bulwarze Inflanckim, tuż obok Mostu Grunwaldzkiego. Będzie to efekt umowy zawartej przez miasto Kraków z firmą HiFlyer. Balon z platformą będzie wznosił się na wysokość 150 metrów, czyli ok. 356 m n.p.m.

reklama


Najwyższym obiektem położonym w tym rejonie jest wieża zegarowa na Wawelu wznosząca się na wysokość 304 metrów n.p.m. Z wyższej z wież Kościoła Mariackiego można oglądać Kraków z "zaledwie" 82 metrów. Cena biletów na platformę kalkulowana jest na poziomie poniżej 30 zł, przewiduje się także różnego rodzaju zniżki, m.in. dla osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży z krakowskich szkół. Każdy podziwiający panoramę będzie mógł przebywać na wzniesionej platformie przez 15 minut. Atrakcja czynna będzie przez cały rok, a ewentualne przerwy w jej funkcjonowaniu spowodowane mogą być przede wszystkim zbyt silnym wiatrem.

- Dzięki dogodnej lokalizacji platformy zobaczyć będzie można lokacyjny układ starego miasta, a przy dobrej pogodzie również Tatry - podkreśla Tadeusz Czarny, dyrektor magistrackiego Wydziału Spraw Administracyjnych. - Jest to przedsięwzięcie komercyjne, ale zadbamy również, by nie zabrakło w nim walorów promocyjnych i edukacyjnych - wyjaśnia. - Punkty widokowe zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Taki sam balon funkcjonuje od 15 lat w Paryżu w Parku Citroena - dodaje Marek Kufel z HiFlyer.

Balon nie będzie zakłócał panoramy miasta. Będzie w kolorze ecru. Platforma będzie wykonana ze stali. Inwestor zapewnia, iż będzie ona odpowiednio zabezpieczona - będzie miała m.in. certyfikat statku powietrznego, odpowiednie systemy awaryjne. Lądować będzie w specjalnym, wyznaczonym do tego celu miejscu.

Rzeczoznawcy, którzy opiniowali realizację przedsięwzięcia zwrócili uwagę na fakt, że umieszczenie w Krakowie dostępnego publicznie balonu z platformą na uwięzi jest pomysłem jak najbardziej godnym poparcia. Oprócz oczywistych pożytków promocyjnych oraz okazji do obserwacji krajobrazu miasta jest to nawiązanie do lotniczych i aeronautycznych tradycji miasta. Jak przypominają twórcy opinii - architekci Politechniki Krakowskiej Zbigniew Myczkowski i Krzysztof Wielgus - "pierwszy udany eksperyment balonowy miał tu miejsce zaledwie rok po pierwszych lotach braci Montgolfier czyli ponad dwieście lat temu".

Umowa z firmą HiFlyer została podpisana na czas dwóch lat, z możliwością przedłużenia jej na kolejny rok.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com