TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-01-29 - Kraków dopłaca wszystkim jak leci!

Gmina Kraków posiada pięć dotowanych przez siebie ośrodków wczasowych. Co roku do tych ośrodków dopłaca, aby mogły one zaoferować tanie wakacje dla dzieci z niezamożnych rodzin. Problem w tym, że pojechać do tych ośrodków może każdy i z każdego regionu Polski.

reklama


Ośrodki o których jest mowa są rozrzucone po całej Polsce: Gołkowice, Jaworki, Kasinka Mała, Chochołów, Wicie koło Darłowa. Z założenia były przeznaczone dla krakowskich dzieci i młodzieży. Jednak nie są one zamknięte dla innych grup. A co roku miasto na te 5 ośrodków łoży kilkaset tysięcy złotych (w 2004 roku dotacja wyniosła 0,9 mln złotych, a ośrodki były zadłużone na 30 tys. złotych).

Radna Jantos z PO, która całą sprawę wytropiła, mówi, że absurdem jest, aby Kraków dotował wszystkich klientów wybranych ośrodków. Jak odpisał na wcześniejszą interpelację radnej Prezydent Krakowa o działalności ośrodków "z założenia nie jest ukierunkowana na uzyskanie dochodu. W 2004 r. z wypoczynku organizowanego w tych ośrodkach skorzystało ok. pięciu tysięcy dzieci i młodzieży z Krakowa. (...) Jednostkowy koszt dzienny dla ucznia w ośrodkach jest obniżony do kwoty ok. 30 zł, co w porównaniu do wolnorynkowego kosztu takiego pobytu pozwala na organizowanie wypoczynku dla wielu grup dzieci i młodzieży z niezbyt zamożnych rodzin(...)".

Radna oraz jej koledzy twierdzą, że to absurd i chcą sprawdzić jak jest w istocie i kto korzysta z tych ośrodków. Zapytają dyrektorów szkół o to, jak często wysyłają tam klasy oraz czy ich oferta jest atrakcyjna na dzisiejszym rynku.

Z biznesowego punktu widzenia miasto w żaden sposób nie powinno się angażować w taką działalność. Sama dotacja w kwocie 900 tys. złotych wystarcza na udzielenie dofinansowania średnio po 180zł dla 5000 dzieci (nawiązując do 2004 roku). A gdzie jest koszt zamrożonych środków? Przyjmując, że ośrodki te wraz z terenami są w sumie warte 10-30 milionów złotych, miasto powinno otrzymać godziwy zysk w wysokości 5-8%.

Ośrodki te powinny zostać sprzedane lub wydzierżawione, a z uzyskanych pieniędzy oraz równowartości kwoty, którą co roku do nich dokładano, można zapewnić dofinansowanie wyjazdów dzieciom z niezamożnych rodzin. W przypadku sprzedaży ośrodków uzyskane środki można by przelać na zamknięty fundusz, który co roku wypłacałby odsetki pozwalające kolejnym tysiącom dzieci pojechać na wakacje lub zielone szkoły.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com