TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-22 - Leczenie za granicą z EKUZ lub polisą ubezpieczeniową!

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej podróżni mogą się leczyć za granicą w ramach polskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo to zainteresowanie polisami turystycznymi wcale nie spadło. Przede wszystkim, dlatego że koszty leczenia są tylko jednym z elementów ubezpieczenia.

reklama


Pokrycie kosztów leczenia podczas wyjazdu do krajów UE nie jest już problemem. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się tylko w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Jednak nadal większość turystów zamiast EKUZ ma certyfikat potwierdzający posiadanie dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego. W momencie wykupu ubezpieczenia turysta otrzymuje numer telefonu do call center firmy assistance. Konkurencja w zakresie polis turystycznych jest tak duża, że oferty ubezpieczeniowe niewiele różnią się pomiędzy sobą. Polisy o różnej wartości mogą posiadać odmienny zakres ubezpieczenia.

Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, we wszystkich państwach UE podróżny ma prawo leczyć się na zasadach obowiązujących w kraju, w którym się aktualnie znajduje.

Jeżeli turysta decyduje się na wyjazd rodzinny, powinien zadbać o polisę, która zagwarantuje opiekę nad dziećmi w razie problemów ze zdrowiem rodziców. Ubezpieczyciel w ramach umowy zobowiązuje się dowieźć dzieci pod opieką swojego przedstawiciela do Polski, do osoby wskazanej w polisie. Jeżeli jeden z opiekunów jest zdrowy, może albo wrócić z dziećmi albo zostać przy chorym. PZU zezwala na maksymalnie dziesięciodniowy pobyt. Jeżeli małżonek wyjechał, korzystając np. z dostępnej opcji organizacji kierowcy zastępczego, może wrócić do poszkodowanego, jeżeli hospitalizacja przedłuża się. W przypadku Warty pobyt w szpitalu trwa dłużej niż 10 dni, a w Allianz, Ergo Hestii i PZU 7 dni. Istnieje też możliwość przyjazdu osoby towarzyszącej do chorego i towarzyszyć mu na koszt ubezpieczalni. PZU zezwala na 10 dób, Allianz na 7, a Warta tylko na 4 doby. Dodatkowo towarzystwa ustalają też limity kosztów noclegu. Allianz i PZU ustaliło go na wysokości 75 euro za dobę.

W polisach turystycznych umieszcza się też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie jest stosunkowo ważne, szczególnie, gdy podróżuje się z dziećmi lub uprawia jakiś sport. Polisa ta zabezpiecza przed roszczeniami ze strony poszkodowanych osób. Dotyczy zarówno uszkodzeń ciała np. przy potrąceniu rowerem, jak i zniszczenia mienia np. przy strąceniu przez dziecko zastawy stanowiącej ekspozycję w sklepie. Przypadki tego typu zdarzają się rzadko, ale lepiej posiadać polisę OC. Należy też pamiętać, że towarzystwa żądają opłacenia dodatkowej składki za objęcie ochroną szkód wynikających z uprawniania sportów.

Wszyscy organizatorzy turystyki są zobowiązani do zakupu polisy gwarantującej powrót do domu wysłanych za ich pośrednictwem turystów. Niemal każdego roku jakieś biuro turystyczne bankrutuje i wtedy okazuje się jak bardzo istotne jest to ubezpieczenie. Dzięki wykupionej polisie wszyscy turyści mają zagwarantowany powrót do kraju.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. W razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego, turysta będzie mógł zrezygnować z wyjazdu, a ubezpieczyciel zwróci opłacone koszty. Jednak powody rezygnacji muszą być poważne np. nieszczęśliwy wypadek, nagła choroba lub śmierć ubezpieczonego lub członka rodziny, który wymaga opieki ubezpieczonego. Rezygnacja z wyjazdu może też nastąpić w przypadku szkody w mieszkaniu np. pożaru lub zalania, jednak pod warunkiem, że obecność ubezpieczonego na miejscu jest niezbędna. Allianz i PZU obejmują ochroną również rezygnację wynikającą z kradzieży paszportu, dowodu osobistego lub wizy. Jednak towarzystwa ograniczają swoją odpowiedzialność do wypadków, które miały miejsce maksymalnie w ciągu 7 dni od imprezy turystycznej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że należy niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela i organizatora o rezygnacji. Allianz, PZU i Warta nakazują to zrobić w ciągu 2 dni od daty zdarzenia. W przeciwnym wypadku towarzystwo nie pokryje strat finansowych związanych z rezygnacją.

Ubezpieczenie to jest dosyć drogie. Jego cena zależy głównie od wartości wycieczki, ale zazwyczaj za taką opcję płaci się nawet 100% więcej niż za podstawową polisę kosztów leczenia. Dodatkowo większość towarzystw stosuje 20% udział własny w szkodzie, czyli wypłaca klientom co najwyżej 80% poniesionych kosztów.

Istnieje też możliwość ubezpieczenia kosztów wcześniejszego powrotu. Powody do pokrycia strat wynikających z wcześniejszego zakończenia urlopu są podobne do tych usprawiedliwiających rezygnację z wyjazdu. W Generali Lew Podróżnik i PZU Wojażer obydwa wypadki są umieszczone w jednym pakiecie. Jednak przedmiotem ubezpieczenia są tylko koszty podróży powrotnej, a nie wypłata ekwiwalentu za każdy dzień skróconego wyjazdu.

Przewaga EKUZ nad polisą:
- Jest bezpłatna.
- Gwarantuje pokrycie kosztów leczenia aż do całkowitego wyleczenia. W ramach polisy można się leczyć do czasu, gdy możliwy jest transport do Polski.
- Nie ma ustalonego górnego limitu kosztów leczenia, który w polisie wyznacza suma ubezpieczenia.
- Polisa nie obejmuje kosztów leczenia zaostrzenia się stanu klienta w przypadku chorób przewlekłych.
- Jeżeli nie opłaci się dodatkowej składki z polisy, nie można liczyć na pokrycie kosztów leczenia wypadków wynikających z pracy lub uprawiania niektórych sportów. Natomiast EKUZ działa bez względu na przyczynę leczenia.

Przewaga polisy nad EKUZ:
- EKUZ gwarantuje dostęp jedynie do placówek, które mają umowy z tamtejszymi odpowiednikami NFZ. Natomiast w ramach polisy możliwy jest też dostęp do placówek prywatnych.
- W niektórych krajach obowiązuje tzw. współodpłatność, czyli konieczność pokrycia części kosztów pobytu w szpitalu lub leczenia lekarza przez posiadacza EKUZ. Z polisy ubezpieczeniowej pokrywane są całe koszty leczenia.
- Z EKUZ, trzeba na własną rękę szukać i organizować pomoc lekarską, a posiadaczom polisy pomaga w tym operator call center i przedstawiciel firmy na miejscu.
- EKUZ trzeba potwierdzić w instytucji będącej odpowiednikiem polskiego NFZ za granicą. Niestety brakuje ich w miejscowościach turystycznych.
- Z polisy można pokryć dodatkowe koszty związane z nagłą chorobą ubezpieczonego np. noclegów i odwiedzin kogoś z rodziny lub opieki na dziećmi i ich powrotu do domu.

Wykupując polisę turystyczną z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków, należy pamiętać, że w razie szkody odszkodowanie przysługuje z każdej posiadanej umowy. Czasem klienci otrzymują takie ubezpieczenie przy wyrobieniu karty kredytowej lub w ramach ubezpieczenia na życie. Mimo, że sumy ubezpieczenia są niewielkie, bo wynoszą od 10 do 20 tys. zł, to przy kilku polisach, nawet przy niewielkim uszczerbku na zdrowiu może się uzbierać duża kwota.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com