TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Impreza integracyjna, która odbywa się poza siedzibą pracy, na którą pracownicy wysyłani są na polecenie pracodawcy, nie jest podróżą służbową. Dlatego też wydatki na jej organizację nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
reklama
Do Izby Skarbowej w Łodzi wpłynęło zapytanie dotyczące zwolnienia z opodatkowania imprez integracyjnych, podobnie jak diet oraz podróży służbowych. Podatnik w różnych miejscowościach na terenie kraju, ale poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy organizuje dla pracowników spotkania integracyjne. Firma kładzie głównie nacisk na komunikację interpersonalną, współdziałanie w zespole oraz podejmowanie decyzji. Dlatego też organizuje wycieczki, gry sportowe i logiczne. Każda impreza połączona jest z uroczystą kolacją i wspólną zabawą.
Według art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszystkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat oraz świadczeń, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz wszystkie inne kwoty niezależnie od tego, czy wysokość ich została z góry ustalona, a także świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Natomiast według art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, wolne od podatku dochodowego są diety oraz inne należności za czas podróży służbowej pracownika i podróży osoby, która nie jest pracownikiem.
Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy należą się środki na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Według definicji słownika języka polskiego za polecenie rozumie się czyjąś ustną lub pisemną wypowiedź, która nakazuje komuś niżej postawionemu w hierarchii wykonanie czynności, np. polecenie służbowe. Natomiast integracja to proces scalania się, który zachodzi na różnych szczeblach społecznych i wyraża się częstością kontaktów, ich intensywnością i wspólnotą wartości oraz idei.
Izba Skarbowa uznała, że charakter spotkania integracyjnego wyklucza możliwość potraktowania zaproszenia do udziału w integracji w kategoriach nakazowych, tak jak w przypadku wydania polecenia służbowego.
Wykonanie polecenia służbowego wynika z podległości służbowej pracownika wobec pracodawcy. Dlatego też może rodzić konsekwencje, które wynikają z regulaminu pracy obowiązującego w firmie. Natomiast rezygnacja z wyjazdu na spotkanie integracyjne takich konsekwencji nie będzie powodować .
Dodatkowo, oczekiwanie pracodawcy, że wszyscy zaproszeni pracownicy wezmą udział w imprezie, nie jest równoznaczne z potraktowaniem zaproszenia jako polecenia wykonania zadania służbowego.
Wyjazd pracowników na imprezę integracyjną poza miejscowością, gdzie znajduje się siedziba firmy, nie jest według kodeksu pracy podróżą służbową. Dlatego też nie można w takim przypadku stosować zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami