TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-19 - Ubezpieczenie - warto, czy nie warto mieć na wakacje?

Organizatorzy wyjazdów turystycznych muszą ubezpieczać swoich klientów. Jednak zazwyczaj są to pakiety podstawowe. Dlatego też przed wyjazdem zagranicznym warto wykupić dodatkową polisę.

reklama


Przy wykupie wakacji w biurze podróży, klient otrzymuje podstawowe ubezpieczenie w cenie wycieczki. Dobrze jest sprawdzić jego zakres i sumę ubezpieczenia.

Zazwyczaj taka polisa obejmuje koszty leczenia (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), assistance (pomoc w nagłych wypadkach), czasami także bagaż. Sumy ubezpieczenia oraz zakres różnią się w zależności od organizatora. Przeważnie jest to KL na sumę 10 tys. euro i NNW na 7 tys. zł.

W krajach Unii Europejskiej można korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Trzeba tylko posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Ubezpieczenie to umożliwia dostęp do publicznej służby zdrowia zgodnie z zasadami, które obowiązują w danym kraju. W niektórych państwach świadczenia medyczne są częściowo płatne, np. we Francji ubezpieczony opłaca sam około 30% kosztów leczenia, a w Grecji ubezpieczenie nie obejmuje opieki pielęgniarskiej. Natomiast w Niemczech każdy dzień pobytu w szpitalu kosztuje 10 euro, a za pierwszą wizytę u lekarza rodzinnego też trzeba zapłacić 10 euro.

Natomiast ubezpieczenia wykupione w firmie ubezpieczeniowej pokrywają koszty świadczeń medycznych zarówno w prywatnych, jak i państwowych placówkach. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe finansują też transport z miejsca wypadku do szpitala oraz zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych.

Tomasz Brzeziński, rzecznik prasowy grupy PZU poinformował - Wysokość sumy ubezpieczenia w polisie obejmującej koszty leczenia należy dopasować do regionu świata, w którym chcemy wypoczywać.

Ponieważ na terenie Unii można korzystać z EKUZ, suma ubezpieczeniowa może być niższa niż w przypadku wyjazdów w inne miejsca świata. Posiadanie dodatkowej polisy pozwala na otrzymanie zwrotu kosztów, których nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne w danym kraju. Jednak w przypadku wyjazdu do USA, Kanady lub Japonii ubezpieczenie kosztów leczenia powinno wynosić przynajmniej 50 tys. euro.


Na co warto dodatkowo zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?


1. Przed wykupieniem polisy warto zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zdarzenia oraz sytuacje, które nie są objęte ubezpieczeniem. Należy do nich między innymi wypadek na skutek wyczynowego uprawiania sportu. Dlatego też osoby, które zamierzają w ten sposób spędzić wakacje powinny wykupić polisę, która będzie obejmować również wypadki sportowców amatorów. Jednak jest ona droższa od standardowej. Ubezpieczenie uprawniające do odszkodowania w przypadku wypadku podczas jazdy konnej kosztuje 100% więcej, a uprawiający sport wyczynowo będą musieli zapłacić 200% więcej. Natomiast składka dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej będzie 300% wyższa.

2. Osoby, które chorują przewlekle również powinny wykupić odpowiednią dla siebie polisę z rozszerzeniem na tzw. przeszłość chorobową. Standardowe ubezpieczenie nie pokrywa wydatków, które są związane z leczeniem chorób przewlekłych, czyli tych na które klient leczył się wcześniej w kraju.

3. Ubezpieczyciel nie pokrywa też kosztów leczenia, gdy wypadek zdarzył się po spożyciu alkoholu.

4. Standardowa polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje również zarobkowej pracy fizycznej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com