TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-08-26 - Hotel nie ma prawa zatrzymać dowodu osobistego gościa!

Na łamach Gazety Prawnej pojawiło się pytanie, które nie do końca dobrze świadczy o polskich obiektach, które broniąc się przed niepłacącymi klientami czasami przekraczają granicę prawa.

reklama


Na łamach gazety czytelniczka opowiedziała jak podczas wakacyjnego pobytu w nadmorskim hotelu, została zmuszona przez recepcjonistę do oddania dowodu osobistego celem spisania danych do meldunku. Gdy następnego dnia po przyjeździe poprosiła o jego zwrot, recepcjonista odmówił, tłumacząc, że odda jej dowód w dniu, kiedy będzie wyjeżdżała, czyli po tygodniu pobytu. Wydało jej się to dość dziwne, ale nie chcąc się sprzeczać, zostawiła dowód.

Takie postępowanie recepcji obiektu było niezgodne z polskim prawem.

Recepcjonista bowiem nie miał prawa zatrzymywać dokumentu. Nie miał również żadnych podstaw prawnych, żeby zażądać od gościa hotelu pozostawienia dowodu osobistego na czas trwania jego pobytu. Takie bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego jest zagrożone karą ograniczenia wolności bądź też grzywną. Osoba, która przyjeżdża do domu wczasowego albo wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu, motelu, domu wycieczkowego, schroniska, pokoju gościnnego, campingu lub na strzeżone pole biwakowe bądź do innego podobnego zakładu, jest zobowiązana zameldować się na pobyt czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia. Ów obowiązek wynika bezpośrednio z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zameldowania należy dokonać u kierownika zakładu lub upoważnionej przez niego osoby. Jeśli chodzi zaś o osobę przebywająca w określonej miejscowości w celach turystyczno-wypoczynkowych poza wymienionymi zakładami jest zwolniona z obowiązku zameldowania się, jeśli jej pobyt w danej miejscowości nie przekracza 30 dni.

Zgodnie z art. 33 przedmiotowej ustawy nie wolno zatrzymywać cudzego dowodu osobistego, za wyjątkiem przypadków, które zostały określone w ustawie. Żaden spośród przepisów powyższego aktu prawnego, który odnosi się do obowiązku zameldowania wczasowiczów oraz turystów nie przewiduje możliwości zatrzymania tegoż dokumentu w pensjonacie lub też w hotelu na czas trwania pobytu w danym ośrodku. Jest to jednoznaczne z faktem, że żądanie recepcjonisty opisane w pytaniu było całkowicie bezprawne i winno spotkać się z odmową gościa hotelowego. Warto także zaznaczyć, że zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, kto zatrzymuje cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.

Podstawa prawna: art. 33 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com