TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-19 - Czym polskie plaże różnią się od zagranicznych?

Naturalne pochodzenie polskich plaż wyróżnia je na tle plaż Europy Zachodniej, jednak są one zagrożone podnoszeniem się poziomu wód Bałtyku.

reklama


- Polskie wybrzeże jest jeszcze naturalne, nasze plaże nie są zbyt intensywnie użytkowane turystycznie. Spotykamy tam bardzo dużo gatunków naturalnych roślin i zwierząt, które na innych wybrzeżach morskich w Europie czy w Stanach Zjednoczonych nie występują - podkreślił dr Tomasz Łabuz z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tomasz Łabuz jest uczestnikiem gdańskiego sympozjum Littoral 2006, na którym omawiane są zagadnienia dotyczące eksploatacji wybrzeży, ochrony środowiska naturalnego, zagospodarowania terenów postoczniowych i dawnych portów.

Przed polskimi plażami jest także wiele zagrożeń, które wynikają z rozwoju turystyki masowej i ograniczonej pojemności plaż. - Wybrzeża są zabudowywane a dodatkowym zagrożeniem jest cofanie się brzegu w wyniku podnoszenia się poziomu wód w Bałtyku morza i oddziaływania sztormów. Plaże się kurczą, również u nas - powiedział naukowiec. Z każdym rokiem poziom morza wzrasta o jeden milimetr.

By chronić klify brzegowe plaże zabudowywane są betonowymi umocnieniami, a to z kolei niesie ze sobą zmiany w środowisku naturalnym.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com