TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Ministerstwo Skarbu zamierza sprzedać prywatnym inwestorom 10 uzdrowisk. W połowie z nich: Iwonicz-Zdroju, Horyńcu, Rabce, Wysowej, i Połczynie przez pięć lat Skarb Państwa zachowa większościowy udział.
reklama
Bolesław Kazalski, prezes Uzdrowiska Iwonicz SA. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, ponieważ czekanie na środki publiczne nie ma sensu. Dodaje, że oddanie uzdrowiska prywatnym inwestorom umożliwi podwyższenie standardu oferowanych usług oraz wyremontowanie i zmodernizowanie czterech obiektów sanatoryjnych. Remont konieczny jest przede wszystkim w szpitalu uzdrowiskowym Excelsior z 1931 roku.
Uzdrowisko postawiło na rozwinięcie działalności w zakresie odnowy biologicznej - w najbliższym czasie stanie się dużym ośrodkiem SPA. Od maja kuracjusze będą mogli skorzystać z całodziennych zabiegów odnowy biologicznej.
W sanatoriach przebywa rocznie kilkanaście tysięcy kuracjuszy. Przyjeżdżają grupy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szkocji i Włoch - być może zza granicy przybędzie też inwestor. Wiadomo, że polskimi uzdrowiskami interesują się Arabowie, którzy inwestują w uzdrowiska w Czechach. Na razie jednak prezes uzdrowiska nie otrzymał konkretnej oferty.
Zdaniem Kazalskiego prywatyzacja nie powinna spowodować znacznej podwyżki cen. Uzdrowisko nadal ma być dostępne dla zwykłych kuracjuszy oraz podpisywać kontrakty z NFZ. Poszerzy się natomiast oferta dla klientów komercyjnych i te zabiegi mogą być drogie.
Iwonicz dostarcza wodę do produkcji znanych w Polsce kosmetyków Iwostin, nie może natomiast, tak jak to robią inne uzdrowiska, zarabiać na produkcji wody mineralnej. Powodem tego jest w zawartość w wodzie bromu i jodu, które wytrącają się w procesie butelkowania.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami