TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-09-25 - Decyzja w sprawie centrum obsługi turystów przy muzeum Auschwitz została uchylona

Jak poinformowało biuro prasowe muzeum Auschwitz, Krakowskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowiło uchylić w całości decyzję prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka, który nie wypowiedział się na temat warunków zabudowy dla inwestycji w b. oświęcimskiej bazie PKSiS. Według planów ma tam zostać wybudowane centrum obsługi turystów, którzy przybywają do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

reklama


Postępowanie zostało zawiedzone przez prezydenta do 14 maja przyszłego roku. Swoją decyzję Janusz Marszałek uzasadnił trwającymi pracami nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jego zdaniem są one bardzo zaawansowane, co uzasadnia zawieszenie. Zapewnił ponadto, że dokument zostanie przyjęty najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Muzeum postanowiło się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

Według informacji wydanych przez biuro prasowe muzeum, według kolegium uzasadnienie marszałka swojego postanowienia "nie wskazuje wiarygodnych przesłanek, które przemawiały za zasadnością zawieszenia postępowania". "Sam fakt przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego nie oznacza, że uzasadnione jest zawieszenie prowadzonego postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy, a okoliczność ta - sama w sobie - jest niewystarczająca. (...) Projektowana inwestycja nie stoi w sprzeczności z rozwiązaniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, który jest podstawą tworzonego planu".

Dyrektor Auschwitz Piotr M.A. Cywiński nie krył swojego zadowolenia z decyzji kolegium. Jak sam powiedział: "Decyzji utrudniającej inwestycję, którą podjął Janusz Marszałek, nie potrafię pojąć w kategoriach zdroworozsądkowego działania dla dobra publicznego. Sytuacja stała się zupełnie chora. Nowe parkingi i przestrzeń przyjęcia przyjeżdżających do muzeum są bardzo potrzebne."

Prezydent Janusz Marszałek zapytany o stosunek do podjętej przez kolegium decyzji powiedział, że jej nie zna. Nie dotarła jeszcze do magistratu, kiedy się z nią zapozna, będzie mógł ją skomentować.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska (MRO) zatwierdziła projekt budowy nowego centrum dla odwiedzających muzeum, usytuowanego na terenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej i Spedycji, nieopodal muzeum. Finansowanie jest możliwe dzięki nadzwyczajnej pomocy płynącej od ministra kultury. W przyszłości zostaną tam wybudowane parking oraz nowoczesna baza recepcyjna dla odwiedzających. Tego roku do muzeum Auschwitz przybyło już ponad milion osób z całego świata. Nowe centrum oznacza nowe miejsca pracy oraz przestrzenie dla funkcjonowania miejscowych firm.

Dzięki przeniesieniu obsługi odwiedzających w nowe miejsce stanie się możliwe stworzenie nowej wystawy wstępnej w poobozowym budynku, który pełni obecnie funkcje recepcyjne. Celem jej istnienia będzie prezentowanie odwiedzającym wiedzy z historii lat 30. XX w., rozwoju nazizmu, propagandy oraz systemu totalitarnego, a także wybuchu wojny i polityki niemieckiej w okupowanej Polsce.

Janusz Marszałek, prezydent Oświęcimia od wielu lat miał zastrzeżenia odnośnie działania niektórych usług w muzeum. Źródłem szczególnych kontrowersji był parking muzealny i gastronomia. Samorządowiec wciąż podkreślał, że wyprowadzenie usług zapowiadała już w roku 1996 MRO, natomiast później zapisy Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Jego zdaniem usługi powinny zostać przeniesione do centrum, które pod koniec lat 90. przy muzeum wybudowała spółka Maja. Jej prezesem był marszałek.

Przedstawiciele MRO zaprzeczali tym faktom. Sekretarz Rady Marek Zając napisał dwa lata temu w swoim oświadczeniu, że "w opinii Rady, dawniej postulowane przeniesienie działalności usługowej muzeum w inne miejsce nie zakładało przekazania jej w ręce jakiegokolwiek innego podmiotu prawnego, tym bardziej jakiejkolwiek prywatnej spółki".

W roku ubiegłym, po nabyciu bazy, prezydent Oświęcimia w specjalnym oświadczeniu wyrażał się pozytywnie o planach muzeum.

Międzynarodową Radę Oświęcimską powołano w 2000 roku. To organ opiniodawczo-doradczy premiera w sprawach ochrony oraz zagospodarowania terenów, na których znajdował się niegdyś niemiecki obóz Auschwitz oraz inne miejsca zagłady i byłe obozy koncentracyjne, leżące w Polsce.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy przyjęto w roku 1996, po konflikcie dotyczącym centrum handlowego niedaleko murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Zakłada uporządkowanie oraz zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com