TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Sejmowa komisja polityki społecznej, rozpatruje nowy projekt przewidujący umożliwienie osobom niepełnosprawnym wchodzenie wraz z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, m.in. sklepów, szkół, restauracji, sądów.
reklama
W środę komisja miała zając się sprawozdaniem podkomisji, jednak projekt budził wiele wątpliwości, zatem postanowiono wrócić go ponownie do prac podkomisji i dopiero po ich rozstrzygnięciu dalej się nim zajmować. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna będzie mogła wejść ze swoim psem do obiektów użyteczności publicznej. W projekcie wymieniono, iż są to m.in. budynki przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, kultu religijnego, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, a także dworce, lotniska i porty. W odrębnym akapicie dodano, że przepis dotyczy również środków transportu (m.in. pociągów, samolotów, autobusów, tramwajów, statków).
Osoba niepełnosprawna, będzie musiała natomiast posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego oraz zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Pies - wg rozpatrywanego projektu - nie będzie musiał mieć kagańca i być prowadzony na smyczy. Z uprawnień osób niepełnosprawnych będą mogli również korzystać trenerzy psów asystujących, w okresie ich szkolenia. W projekcie widnieje także zapis, odnoszący się do właścicieli sklepów i restauracji, którzy będą musieli uwzględnić w procedurach związanych z bezpieczeństwem i higieną, prawo wstępu osób niepełnosprawnych z psami do ich lokali. Ten ostatni punkt budzi jednak najwięcej wątpliwości wśród posłów. Członkowie podkomisji, otrzymywali m.in. pytania dotyczące przewidzianych ewentualnych kar dla tych, którzy nie zezwolą by osoby niewidome, niedowidzące lub niepełnosprawne wchodziły do sklepu lub restauracji ze swoim czworonogiem.
Przewodniczący podkomisji Mieczysław Kasprzak (PSL), jak i przedstawiciele środowisk wspierających niepełnosprawnych utrzymują, iż najważniejszą sprawą jest to, aby taki zapis istniał. Marek Plura (PO) oświadczył, by nie traktować niepełnosprawnych jak osoby, które wymagają ciągłej opieki i nie potrafią poradzić sobie same. Przekonywał, że mając odpowiednie zapisy prawne będą one wiedzieć, jak domagać się o swoje prawa. Zastrzeżenia niektórych członków komisji, dotyczyły zapisu o chodzeniu psów asystujących bez kagańców i bez smyczy. Pojawiły się również propozycje, by z listy miejsc dostępnych dla niepełnosprawnego z psem wykreślić obiekty kultu religijnego.
Ciekawe, czy uda się stworzyć posłom spójne prawo nie będące w sprzeczności obecnym prawem lub np. z wymaganiami higienicznymi dla lokali gastronomicznych. Trzeba by także ustalić odpowiedzialność osób prowadzących psa za jego działania i możliwość dojścia do sytuacji konfliktowych (np. pies nabrudzi lub swoim zachowaniem/obecnością uniemożliwi korzystanie innym z jego otoczenia np. osobom z silną alergią na sierść lub zapachem zaniedbanego psa, jeśli taki będzie stan zwierzęcia). Tym niemniej taka inicjatywa, jeśli uda się rozwiązać podstawowe problemy, jest ważna, gdyż nie można wyłączać osób niepełnosprawnych ze społeczeństwa - ze względów moralnych i praktycznych.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami