TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-05-27 - Święto Soli w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka już po raz siódmy zaprasza do Zamku Żupnego na "Święto Soli", które będzie miało miejsce 7 czerwca w Wieliczce i 21 czerwca na Zamku w Bielsku Białej. Tematem wiodącym będzie "Salt Tours - niezwykłe podróże polskiej soli". W prezentacji multimedialnej zostaną przedstawione zarówno przedsięwzięcia muzealne ("Sól dla Rzeczypospolitej. Spław soli Wisłą" - 2000 r., "Solnym szlakiem z Wieliczki na Orawę - transport soli wozem" - 2003 r.) oraz marketingowe (obecność solanki z Dębowca k. Skoczowa w polskim pawilonie wystawowym na EXPO w hiszpańskiej Saragossie w roku 2008). Ów wątki będzie można prześledzić również w pokazie "Filmów z solą w tle". Temat rozszerzy oraz dopełni spotkanie z Jakubem Pająkiem, który był uczestnikiem wyprawy Tuaregów po sól (w głąb Sahary) oraz tegorocznym laureatem Kolosa w kategorii podróże.

reklama


Obok prezentacji dawnych oraz obecnych ośrodków produkcji soli w naszym kraju, a także sanatoriów i uzdrowisk solankowych zostaną zaprezentowane dawne metody warzenia soli (z solanki), kruszenia soli kamiennej, nabijania beczek solą rumową oraz ładowania na XVII w. wóz konny. Będzie można ponadto wziąć udział w warsztatach rzemieślników, którzy wytwarzali przedmioty niezbędne do produkcji oraz wydobycia soli (garncarz, bednarz, kowal, czy też powroźnik). W staropolskiej "jatce solnej" będzie można kupić sól w kruchach oraz tzw. "warzonkę". Na firmowych stoiskach handlowych pojawią się nowoczesne solne produkty. Dla dzieci zostały przygotowane warsztaty edukacyjne - "Kuchnia z solą i bez" (tu m.in. odbędzie się kiszenie kapusty, zasalanie warzyw, czy też lepienie solniczek z masy solnej), malowanie solniczek porcelanowych, lepienie ogromnej glinianej solniczki, "zjazd u liny" z baszty zamkowej, nawiązujący do opuszczania się górników do kopalni za pomocą liny kieratu.

W programie artystycznym przygotowano m.in. inscenizację sporu staropolskich kupców solnych - "prasołów" o prawo do wywozu soli wielickiej na Śląsk, załadunek wozu wraz z solą dla Bielska, zacytowanie wrażeń Henryka Siemiradzkiego ze zwiedzania wielickiej kopalni z roku 1871. Estrada na dziedzińcu będzie jak zawsze miejscem konkursów dla dzieci oraz dorosłych, rozmów z Gośćmi Święta oraz występów muzycznych. Będzie można wybrać się na stałe wystawy Muzeum (w tym również kolekcji solniczek) oraz wystawy czasowej "Nicią malowane. Tkaniny artystyczne".

Co roku, "Święto Soli" składa się z dwóch części. Pierwsza ma miejsce na Zamku Żupnym w Wieliczce, druga zaś, w innej miejscowości, która jest związana z solą. Partner drugiej części Święta jest Gościem Specjalnym miasta. W tym roku jest nim Bielsko-Biała, leżąca na starym szlaku handlowym, posiadająca w swojej historii mocne tradycje pośrednictwa w handlu solnym. Swoje dziedzictwo (razem z tradycjami handlowymi oraz włókienniczymi), a także współczesność Bielsko-Biała ma zaprezentować w Wieliczce na centralnym stoisku, poprzez własny program estradowy i prelekcje tematyczne.

Znajdujący się na dziedzińcu zamkowym wóz załadowany beczkami soli ma się pojawić 21 czerwca 2009 r. w Bielsku-Białej, rozpoczynając jednocześnie drugą część "Święta Soli". Zostanie ono połączone z organizowanym przez Muzeum Miejskie w Bielsku-Białej "IV Średniowiecznym Jarmarkiem Świętojańskim". W tym roku, Muzeum Żup Krakowskich, występując jako gość, zaprezentuje wystawę plenerową, która została poświęcona warzelnictwu oraz górnictwu solnemu, pokaz warzenia tudzież kruszenia soli, kram solny, inscenizację wjazdu wozu z solą przy asyście kupców oraz straży solnej, a także poprowadzi warsztaty dla najmłodszych (zabawy z masa solną, czy też zdobienie solniczek).

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły m.in. TVP Kraków, Radio VOX oraz Polska Gazeta Krakowska.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com