TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-10 - Powstała Światowa Rada Bursztynu!

Na poczatku lipca w Gdańsku powołano do życia Światową Radę Bursztynu czyli działające pod egidą prezydenta miasta gremium, wzorowane na istniejacych od lat Światowej Radzie Diamentów czy Złota. Uroczysta inauguracja odbyła się 28 czerwca, w Salonie Domu Uphagena, gospodarzem spotkania był prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

reklama


Gdańsk leżący na skrzyżowaniu dawnych i obecnych szlaków bursztynowych jest w opinii inicjatorów najbardziej odpowiednim miejscem, by odegrać rolę światowej stolicy bursztynu. Najstarsze materiały swiadczące o obecności bursztynu na tych własnie terenach pochodzą sprzed 8-4 tys. lat p.n.e. a najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej pochodzą z X wieku.

Obecnie Gdańsk słybie z największej lizby warsztatów zajmujących się produkcją wyrobów z tego szklachetnego materiału. Dane wskazują, ze aż 70 procent światowego rynku sprzedazy wyrobów z bursztynu bałtyckiego nalezy do Polski, a wiekszość jest eksportowana z Gdańska. Dodatkowym atutem jest fak, ze to własnie w Gdańsku odbywają się najwieksze na świecie targi wyrobów z bursztynu - Amberif - które ciesza się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony samych wystawców, jak równiez turystów.

Na spotkaniu inauguracyjnym ustalono, że Rada działa jako kolegium doradcze prezydenta Gdańska, zachowując przy tym pełną autonomię, liczy nie mniej niż 19 członków, powoływanych i odwoływanych przez prezydenta, na wniosek Rady. Przewodniczącym jest prezydent, Rada wybierze ze swego grona trzech wiceprzewodniczących. Obecne rozwiązanie przyjęto jako tymczasowe, docelowo Rada ma być samodzielnym ciałem.

Celem Światowej Rady Bursztynu jest jednoczenie srodowisk związanych z bursztynem, oraz pełnienie funkcji ośrodka kształtowania opinii, wyrazicielem interesów branzy, koordynatorem przyjętego programu działań, inicjatorem zmian legislacyjnych ułatwiających działanie branży. Kolejnym celem jest przeprowadzanie badań, które będą zmierzały do opracowania i wdrożenia nowych metod wydobycia bursztynu i rozpoznania rynku gotowych wyrobów bursztynowych, badania kształtowania mody, cen itd. Do zadań Rady należeć będzie również promocja bursztynu. na świecie poprzez własne wydawnictwa, organizację konferencji, sympozjów, targów, wystaw i konkursów, a także kreowanie mody i zwiększanie popytu na bursztyn i wyroby z tej kopaliny.

Światowe gremium będzie również współpracowało w zakresie organizacji kształcenia zawodowego z zakresu bursztynnictwa, prowadziło szkolenia z zakresu wydobycia bursztynu, projektowania biżuterii bursztynowej, certyfikacji i inne. Powstanie również giełda bursztynu,, która wyceni ten surowiec w jednolitymschemacie dla całej branży. Zwieńczeniem spotkania było podpisanie aktu założycielskiego Światowej Rady Bursztynu. Wśród osób z kilku krajów (poza Polską reprezentowana jest Rosja, Litwa, Ukraina, Niemcy, USA, Kanada), które złożyły podpisy znalazła się redaktor naczelna TTG Polska - Walentyna Rakiel-Czarnecka, która podpisała się z upoważnienia nieobecnej profesor Alicji Zobel z Trent University w Peterborough w Kanadzie. Obie panie są fundatorkami Fundacji Dobre Życie, która ma nacelu ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kutlturowego.

Kolejne spotkanie Rady odbędzie się na początku wrzesnia bieżącego roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com