TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-29 - Aby wywozić starocie za granicę trzeba mieć zezwolenie!

Nie wszyscy podróżujący za granicę wiedzą, że kiedy wywożą z kraju zabytkowe przedmioty muszą mieć zezwolenie konserwatora zabytków. Przykłady pechowych pasażerów można mnożyć.

reklama


Pewna wiolonczelistka z Siemianowic Śląskich o mały włos nie zrujnowała sobie planów koncertowych kiedy na lotnisku okazało się, że nie posiada zezwolenia na wywóz swojej zabytkowej wiolonczeli. Straż Graniczna zatrzymała ją ponieważ chciała przewieźć instrument z 1911 roku. Kobieta nigdy wcześniej nie wyjeżdżała z nim za granicę i nie wiedziała, że zezwolenie jest konieczne, dowiedziała się o tym dopiero od Strażników Granicznych na lotnisku w Pyrzowicach. Gdyby nie możliwość szybkiego załatwienia zaświadczenia musiałaby odwołać koncert w Niemczech.

Kilka dni wcześniej pewien Hiszpan z tego samego lotniska wybierał się do Barcelony ze starą jednoszalkową wagą oraz zabytkowym przyrządem pomiarowym z lunetą zakupione na targu staroci w Gdańsku. Obywatel Hiszpanii nie wiedział, że musi na swoje zdobycze mieć zezwolenie konserwatora zabytków. Miał pecha ponieważ jego starocie zostały zatrzymane przez Straż Graniczną natomiast Hiszpan musiał zmienić bilet i lecieć w innym terminie.

Dlatego też Służby Graniczne przypomina, że aby przewieźć przez granicę starocie, to trzeba mieć zezwolenie. Ważne jest również to jak klasyfikuje się starocie, bowiem nie tylko to co widnieje w rejestrze zabytków wymaga pozwolenia na wywóz z Polski. Również przedmioty nie wpisane do rejestru a starsze niż 55 lat, natomiast dziedzictwo przemysłowe starsze niż dwadzieścia pięć lat wymaga zgody na wywiezienie z Polski.

Pozwolenia na wywóz "starych rzeczy" wydaje ministerstwo kultury poprzez konserwatora zabytków. W przypadku kiedy przedmiot nie jest zabytkiem wystawiane jest zaświadczenie ważne rok na podstawie którego można wyjechać z nim z kraju. Kwalifikacji przedmiotów dokonują celnicy, rzeczy podróżnych nie posiadających odpowiednich dokumentów trafiają do depozytu celnego. W momencie wydania opinii przez rzeczoznawcę przedmioty trafiają z powrotem do właściciela, który po uzyskaniu zaświadczenia może wywieźć je za granicę. Jeśli jednak są to zabytki stają się one własnością Skarbu Państwa. Warto wiedzieć, że za przemyt dzieł sztuki grozi kara do pięciu lat więzienia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com