TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-01-13 - Polska lista zabytków UNESCO rośnie

11 stycznia zebrała się grupa ekspertów powołana przez generalnego konserwatora zabytków i stwierdziła, ze obiekt ma duże szanse na wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa tutaj o Kanale Augustowskim, który jest jednym z najważniejszych w Polsce zabytkiem techniki i inżynierii wodnej, no i oczywiście atrakcją turystyczną.

reklama


"Wymaga jednak jeszcze dużo pracy, która przywróci go do życia. Trzeba wyremontować kilka śluz, uporządkować kwestię własności terenu. Ważne jest też wspieranie międzynarodowej turystyki, chociażby przez utworzenie turystycznego przejścia granicznego między Polską a Białorusią" - mówi Dariusz Stankiewicz, podlaski konserwator zabytków.

Starania o wpisanie kanału na listę UNESCO rozpoczęto już w 1997 roku, ale wtedy problemem był brak akceptacji tego pomysły przez stronę białoruską. Jednak końcem 2003 roku, Białorusini zmienili zdanie i zadeklarowali gotowość do współdziałania. Po wschodniej stronie granicy zaczęto nawet prace remontowe przy śluzach.

Wyremontować trzeba także śluzy w Kudrynkach oraz Kurzyńcu, no i dodatkowo udrożnić cały kanał po polskiej stronie. "Takie jest zobowiązanie strony polskiej. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Regionalna Dyrekcja Dróg Wodnych rozpocznie prace" - mówi Leszek Cieślik, burmistrz Augustowa. Dodaje on także, że sam remont śluz nie wystarczy na wpisanie na listę UNESCO, trzeba jeszcze przygotować infrastrukturę turystyczną wokół kanału, przede wszystkim chodzi tu o bazę noclegową.

"W zeszłym roku wybudowaliśmy wzdłuż kanału kanalizację sanitarną. W tym roku chcemy wybudować na nabrzeżu pasaż pieszo-rowerowy. Mamy na to przeznaczone dwa miliony" - wylicza burmistrz Augustowa.

Wpisanie Kanału Augustowskiego na listę UNESCO byłoby wielką szansą dla całego regionu na promocję w Polsce jak i w Europie. To również łatwiejsza niż do tej pory droga do unijnych pieniędzy, szansa na wszelkiego rodzaju pomoc (finansową, techniczną, szkoleniową itp.) ze strony Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com