TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-02 - Jakie dokumenty musi mieć dziecko podczas zagranicznej podróży?

Rodzice, którzy na zagraniczne wakacje wybierają się z dziećmi, muszą pamiętać także o wyrobieniu im odpowiednich dokumentów podróży.

reklama


Dzieci mogą przekroczyć granicę na podstawie indywidualnego paszportu, wpisu do paszportu jednego z rodziców lub tymczasowego dowodu osobistego, ale tylko w przypadku podróży do jednego z krajów Unii Europejskiej.

Wszystkie formalności związane z wyrobieniem paszportu dla dziecka rodzice muszą załatwiać w wydziałach paszportowych urzędów wojewódzkich, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Osoba małoletnia otrzyma dokument, tylko pod warunkiem uzyskania zgody obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Wyjątkiem jest orzeczenie sądu rodzinnego, które pozbawia praw rodzicielskich jednego z nich. Orzeczenie takie może zostać wydane także w przypadku braku zgody obojga rodziców, jednak muszą to być uzasadnione okoliczności. Sąd może wydać taką zgodę np. gdy matka dziecka nie ma kontaktu z byłym mężem. Orzeczenie musi zostać okazane w wydziale paszportowym przy załatwianiu formalności paszportowych.

Dziecko można także wpisać do paszportu jednego z rodziców. Formalności są takie same jak przy wyrabianiu paszportu. W tej sytuacji również potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Jednak należy pamiętać, że wpis do paszportu w rubryce Dzieci dokonują wyłącznie urzędnicy wydziałów paszportowych. Samodzielne wpisy nie stanowią podstawy do przekroczenia granicy z dzieckiem.

Osoba małoletnia nie może przekroczyć granicy na podstawie wpisu w starym dowodzie osobistym swojego rodzica.

Należy pamiętać, że uczestnicy wycieczki muszą posiadać legitymacje szkolne ze zdjęciem, a opiekun musi legitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Opiekun musi także posiadać dokument poświadczający, że jest osobą odpowiedzialną za grupę.

Dziecku do lat 13 można także wyrobić tymczasowy dowód osobisty. Jednak ten dokument będzie umożliwiał jedynie wyjazd do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasowy dowód osobisty wydaje urząd gminy na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych. Dokument wydawany jest za zgodą obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Dowód osobisty dla osoby do 18 roku życia ważny jest 5 lat od daty jego wydania.

Tymczasowy dowód osobisty dla dziecka wydaje właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W razie braku miejsca zameldowania na pobyt stały, dowód wydaje organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby.

W celu otrzymania dowodu należy osobiście złożyć wniosek o jego wydanie. Osoba, która ukończyła 13 lat, składa wniosek w obecności jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która jeszcze nie ukończyła 13 roku życia. Dokument może być wydany tylko w obecności obojga rodziców. Czas oczekiwania na dokument to 2-3 tygodnie. Koszt 30 złotych.

Należy pamiętać, że dzieci nie mogą same lub z osobą trzecią podróżować za granicę, legitymując się paszportami opiekunów z wpisanymi swoimi danymi.

Jeżeli dziecko chce wyjechać na zagraniczne wakacje pod opieką osoby trzeciej, która nie jest prawnym opiekunem, np. babci, potrzebny jest dodatkowy dokument. Oprócz paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, wymagana jest również zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców, którą opiekun musi przedstawić podczas przekraczania granicy. Zaświadczenie można załatwić u każdego notariusza w obecności obojga rodziców.

Dzieci i młodzież w zorganizowanych grupach, np. jako uczestnicy zagranicznej kolonii lub obozu, przekraczają granicę na podstawie paszportów, a w krajach Unii Europejskiej na podstawie dowodów osobistych. Wyjątkiem są Słowacja, Czechy i Niemcy, które stosują szczególne regulacje w tej kwestii. Na Słowację i do Czech zorganizowane grupy uczniów mogą wyjechać w ramach małego ruchu granicznego na podstawie imiennych list, które muszą zawierać dane personalne i zdjęcie dziecka oraz potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy w jednej z gmin w pasie małego ruchu granicznego. Taką listę musi poświadczyć urzędnik w gminie leżącej w pasie małego ruchu granicznego.

Natomiast Federalna Straż Graniczna honoruje listy uczniów wystawione dla grup od 5 do 50 osób, które zawierają dane osobowe wraz z przynależnością państwową dzieci oraz dane kierownika grupy. Na liście musi być jednoznacznie stwierdzone, że uczniowie mieszkają w Polsce i mają prawo powrotu do kraju. Musi być też imiennie wskazany opiekun grupy wraz z podaniem dokumentu, którym się legitymuje. Lista osób powinna być zaopatrzona w pieczęć organizatora wyjazdu oraz mieć wskazany okres ważności.

Paszporty wydaje oraz dokonuje w nich zmian wojewoda właściwy miejscowo ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o paszport, a za granicą - konsul RP. Aby otrzymać paszport należy dostarczyć:
- wniosek o wydanie paszportu. Należy pamiętać, że dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pod zdjęciem pozostaje niewypełniona,
- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na wydanie paszportu dziecku,
- jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wydanie paszportu dla dziecka, potrzebne jest orzeczenie sądu opiekuńczego, zastępujące zgodę drugiego rodzica,
- 2 fotografie,
- jeżeli rodzice mają nowe dowody osobiste, w których nie wpisuje się dzieci, muszą dostarczyć także: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
Własnoręczność podpisu rodziców, dotycząca wyrażenia zgody na wydanie paszportu dziecku powinna być poświadczona notarialnie lub przez pracownika organu paszportowego.

Za wydanie paszportu, uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę osobom małoletnim, które w dniu złożenia podania nie mają ukończonych 16 lat, należy zapłacić 30 zł.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com