TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-02-03 - Zbyt niski poziom wykształcenia kadr w polskiej turystyce?

Według przeprowadzonych badań poziom wykształcenia absolwentów kierunków turystycznych na polskich uczelniach jest zbyt niski.

reklama


Coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące stanu polskich kadr turystycznych i poziomu wykształcenia absolwentów kierunków turystyka i rekreacja. Z jednej strony podkreśla się, że kadry w turystyce przeżywają głęboki kryzys, a obecny rząd nie potrafi podjąć właściwej decyzji w celu "uzdrowienia" systemu. Natomiast z drugiej strony pojawiają się liczne komentarze, stwierdzają, że pomimo faktycznych problemów dydaktyczno-kadrowych trzeba opracować nowe rozwiązanie na istniejących już fundamentach.

Po przedstawieniu projektu utworzenia nowego kierunku "gospodarka turystyczna" pojawiły się głosy, że decyzja ta nie wprowadzi pożądanych zmian systemowych. Marek Kamieński, właściciel biur podróży Mag Mar zaznacza - Studenci będą podejmować naukę na tym kierunku, przekonani o gwarancji nowoczesności i innowacyjności kształcenia. Jednak ukończenie tego rodzaju kierunku wcale nie będzie gwarantować dobrego przygotowania do podjęcia pracy w zawodzie.

Ireneusz Marganiec, prezes Amadeus Polska podkreśla - Często sami właściciele biur podróży popełniają błąd, nie kierując się tym, by zatrudniać absolwentów z najlepszych szkół. Eksperci branży turystycznej sugerują, aby biura podróży składały swoje oferty prosto do szkół wyższych, gdzie biura kadr będą mogły zweryfikować nadesłane życiorysy.

Często pojawia się również opinia, że obecnie na rynku jest zbyt wielu absolwentów kierunku turystyka i rekreacja. Marganiec podkreśla - Od ponad ośmiu lat trwały próby wprowadzenia kierunku odpowiadającego rzeczywistym potrzebom rynku. Utworzenie nowego kierunku wiązałoby się ponadto z zatrudnieniem samodzielnych naukowców i ekonomistów niezwykle ważnych w kształceniu kadr turystycznych, a dotąd niedocenianych.

Obecny poziom wiedzy oraz braki w wykształceniu absolwentów kierunków turystycznych potwierdzają wyniki przeprowadzonej w ostatnim czasie sondy internetowej. Aż 46% ankietowanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że "absolwenci kierunku turystyka i rekreacja są dobrze przygotowani do pracy w branży turystycznej", natomiast 20% osób nie miało żadnego zdania w tej sprawie.

Najczęściej internauci jako przyczynę negatywnych opinii podawali, że zdobyta wiedza jest teoretyczna i nieadekwatna do umiejętności, które wymagane są w praktyce. Zbyt mała ilość zajęć praktycznych powoduje, że absolwenci nie znają geografii, położenia ważnych obiektów i zabytków, a także nie potrafią obsługiwać systemów rezerwacyjnych.

Niektórzy pomimo, że dostrzegają słabe punkty obecnego systemu nauczania, sugerują inne rozwiązania. Wiesław Piegat, dyrektor Biura Zarządu Warszawskiej Izby Turystyki zaznacza - Wprowadzenie nowego kierunku Gospodarka turystyczna, to dobry pomysł pod warunkiem jednoczesnych zmian programowych i kadrowych. Wykładowcy na uczelniach nie zawsze są praktykami wykładanych przedmiotów. W konsekwencji nie budują proaktywnej postawy wśród studentów, nie ukierunkowują ich na samokształcenie. To wszystko prowadzi do sytuacji, że młody absolwent turystyki i rekreacji nie identyfikuje się z tym kierunkiem i zawodem, a odbywane wcześniej praktyki w biurach podróży zniechęcają co bardziej ambitnych do pracy w tym zawodzie.

Na pytanie "Co powinno zmienić się w programie kierunku turystyka i rekreacja?" respondenci najczęściej odpowiadali: zwiększenie ilości lektoratów języków obcych (42%), zredukowanie zajęć teoretycznych na rzecz praktycznych (29,9%) i wprowadzenie większej ilości przedmiotów ekonomicznych (12,5%). Zaznaczano również konieczność wprowadzenia obowiązkowych szkoleń z zakresu obsługi systemów rezerwacyjnych.

Dodatkowo aż 75,5% osób wskazało, że według nich absolwenci kierunków turystycznych nie są przygotowani do pracy z klientem.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com