TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-04-26 - Wulkany atrakcyjne turystycznie

Wyszukiwarka lotów Skyscanner przedstawia 10 najciekawszych miejsc dla miłośników wulkanów.

reklama


Stromboli, Włochy
Wulkan, który dzięki swym spektakularnym nocnym wybuchom znany jest jako "Śródziemnomorska Latarnia", wchodzi w skład Wysp Liparyjskich położonych na północ od Sycylii. Miłośnicy wulkanów przyjeżdżają na wyspę Stromboli okrągły rok, gdyż erupcje występują tak regularnie, że słowo stromboli jest synonimem małej eksplozji, a kształt wulkanu sprawia, że można podejść stosunkowo blisko miejsca erupcji, około 200 m od krateru.

Kilauea, Hawaje
Wulkan Kilauea na wyspie Hawaii w archipelagu Hawajów jest najaktywniejszym z wulkanów na świecie, z pewnością więc nie zawiedzie miłośników czynnych wulkanów. Warto wynająć łódź, aby z poziomu morza zobaczyć jeden z najbardziej spektakularnych widoków: gorącej czerwonej lawy spływającej do oceanu i wzbijających się w niebo pióropuszy pary wodnej.

Etna, Włochy
Ta słynna sycylijska góra jest najaktywniejszym wulkanem w Europie. Praktycznie cały czas jest w stanie aktywności, a erupcje odbywały się także w kwietniu tego roku! Aby zobaczyć wszystkie pola lawy, jaskinie wulkaniczne, tunele i szczeliny erupcyjne warto zorganizować sobie wycieczkę samochodową.

Teide, Hiszpania
Wulkan Teide na Teneryfie jest trochę mniej aktywny i dzięki temu bezpieczniejszy do obserwacji. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Wulkan o wysokości 3718 metrów jest najwyższym szczytem w Hiszpanii i jest widoczny z okien samolotu podczas lotów na Teneryfę. Najłatwiej dostać się na szczyt kolejką linową za 20 euro od osoby, by móc podziwiać cudowne widoki z wierzchołka wulkanu.

Ruapehu, Nowa Zelandia
Na Nowej Zelandii będącej częścią "pacyficznego pierścienia ognia" jest wiele czynnych wulkanów. Szczyt Ruapehu na Wyspie Północnej, najwyższy w kraju i najbardziej aktywny wulkan, wybuchł ostatni raz w 2007 roku. Zimą jego stoki z ośrodkami w Turoa i Whakapapa stają się największą na wyspie atrakcją narciarską.

Fudżi, Japonia
Prawie perfekcyjnie symetryczny stożek wulkaniczny Fudżi jest najwyższym szczytem i zarazem symbolem Japonii. Latem popularne są wspinaczki na sięgający 3776 metrów wierzchołek wulkanu, traperzy idą wydeptanymi w tufie wulkanicznym ścieżkami, podziwiając niemal księżycowy krajobraz i zapierające dech w piersi widoki ze szczytu. Mimo, że wulkan sklasyfikowany jest jako aktywny, to jego erupcja miała ostatni raz miejsce w roku 1708 i w związku z tym niebezpieczeństwo wdepnięcia w rozżarzoną lawę jest na szczęście niewielkie.

Cotopaxi, Ekwador
Cotopaxi w Andach leżący w paśmie wulkanów zwanym Aleją Wulkanów, jest najwyższym czynnym wulkanem na świecie: jego wysokość to prawie 6 km. Nawet jeśli Cotopaxi akurat nie jest w stanie erupcji podczas naszej wycieczki, rekompensatą będzie widok idealnego stożka, otoczonego dziewiczym lasem i jeziorami, oraz dzikie konie na pustych przestrzeniach.

Sierra Negra, Galapagos
Jeden z największych wulkanów w archipelagu Galapagos, Sierra Negra wybuchł ostatni raz w 2005 roku. Wyspy Galapagos uznano za doskonałe miejsce do prowadzenia obserwacji wulkanów, jako, że jest to jeden z najbardziej aktywnych obszarów wulkanicznych: w ciągu ostatnich 200 lat zanotowano ponad 50 erupcji.

Superwulkan Yellowstone, Wyoming, Stany Zjednoczone
Mimo, że Yellowstone od prawie 640 tys. lat jest nieczynny, obszar jest bogaty w źródła termalne, turyści z całego świata podziwiają gejzery tryskające gorącą wodą, "oczka błotne" czy gorące "baseny". Wulkanolodzy twierdzą, że jeśli superwulkan Yellowstone wybuchłby znowu, zniszczyłby większość Ameryki Północnej. Jednak eksperci sądzą, że nie stanie się to przez najbliższe 90 tys. lat i miejmy nadzieję, że mają rację.

Montserrat, Karaiby
Wybuch wulkanu Soufriere Hills na wyspie Montserrat w latach 1995-97, doszczętnie zniszczył stolicę - Plymouth, skutkiem czego na stałe ewakuowano cały rząd i 2/3 ludności. Pył wulkaniczny zagraża wyspie nadal, powodując, że większa jej część nie nadaje się do zamieszkania, ale niektóre obszary zamkniętej strefy są otwarte dla zorganizowanych grup turystów, umożliwiając im oglądanie posępnego krajobrazu z na wpół spalonymi domami. Sam wulkan jest dobrze widoczny ze wzgórza Jack Boy Hill, z którego po zapadnięciu zmroku podziwiać można czerwoną, złowieszczą poświatę.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com