TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-12 - Będąc na Loarą warto odwiedzić..

Loara o kilkaset kilometrów od ujścia płynie szerokim, nieuregulowanym nurtem. Na jej brzegach usytuowane są wspaniałe zamki i fortece, które przyciągają rocznie tysiące turystów. Zamki nad Loarą są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych we Francji, jednak okolice rzeki kryją więcej wspaniałych, godnych zwiedzenia miejsc. Najciekawszym jest średniowieczne opactwo Fontevraud, największy tego typu obiekt w całej Francji.

reklama


W drodze do opactwa można zobaczyć dwa najsłynniejsze zamki Chinon i Azay-Rideau, a w każdej wsi stoi średniowieczny kościółek. Opactwo znajduje się kilka kilometrów od rzeki na wzgórzu. Jest to imponujący zespół zabudowań klasztornych oraz romańska bazylika zbudowane z kremowego kamienia pochodzącego z lokalnych złóż.

Wycieczkę należy rozpocząć od bazyliki. Jest to ogromny gmach o długości 90 metrów, przecina ją wielki transept. Znajdują się tam wspaniale zdobione rzeźbami ze scenami biblijnymi. Na ścianach podziwiać można zachowane freski przedstawiające andegaweńskich książąt. Prace restauratorskie w bazylice zakończyły się niedawno więc jest to świeży zabytek, który jeszcze niewielu turystów miało okazję podziwiać. W głębi nawy przy transepcie znajdują się cztery bogato rzeźbione, gotyckie sarkofagi z przełomu XII i XIII wieku- jeden z nich jest drewniany natomiast pozostałe wykonane zostały z kamienia. Rzeźby przedstawiają pierwszego króla Anglii Henryka II, jego żonę Eleonorę Akwitańską, ich syna Ryszarda Lwie Serce oraz Izabelę żonę Jana bez Ziemii. Niemal każdego dziwi fakt, że znajdują się one tutaj, a nie w Anglii. Otóż należeli oni do dynastii Plantagenetów, która była dynastią francuską. Z tym opactwem dynastia była związana w szczególny sposób, byli jego dobroczyńcami, składali tutaj śluby i z tego miejsca wyruszali na wyprawy wojenne. nie dziwi więc fakt, że wybrali to miejsce na swój wieczny spoczynek.
Prace konserwatorskie powiodły się o tyle, że odtworzono oryginalne kolory rzeźb znajdujących się na sarkofagach.

Bazylika i dom zakonny nie są jedynymi zabytkami ponieważ w ich sąsiedztwie znajdują się jeszcze trzy domy zakonne.

Opactwo powstało w roku 1101, założył je pustelnik Robert z Arbrissel. Zgromadził on wielu uczniów, którzy wraz z nim zagłębiali się w ascezie. Ciekawostką jest to, że Robert chcąc pokazać jaką posiada władzę nad własnym ciałem kładł się do snu w atrakcyjnymi kobietami i udowadniał, że nad zmysłami można zapanować. Klasztor Fontevraud został erygowany w regule benedyktyńskiej. Był on klasztorem dla obojga płci, jednak mieszkali oni w oddzielnych budynkach. Pierwszą przełożoną zakonu została Petronela de Chenille, Robert z Arbrissel odszedł po niedługim czasie i wiódł tułacze życie.

Od XII wieku do Wielkiej Rewolucji Francuskiej najwyższe funkcje w klasztorze pełniło 36 szlachetnie urodzonych kobiet. Podlegały one tylko papieżowi, liczyły się również ze zdaniem króla. W XVII wieku przeoryszami były kobiety z rodu Burbonów i wówczas kwitło życie kulturalne w opactwie. Przyjeżdżali tu najwybitniejszy twórcy i myśliciele. W tym właśnie czasie wychowywały się tam córki Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej.
Zawierucha rewolucji nie oszczędziła opactwa. Wyniszczone zostało jednak mniej niż inne. Było tu ciężkie więzienie. Zwiedzanie obiektów może potrwać ponieważ ilość sal jest zadziwiająca. Zwiedzać je można do 30 września od 9 do 18.30, natomiast od listopada do marca w godzinach 10-17.30. Znajduje się tu doskonałe zaplecze turystyczne.

Od 2000 roku opactwo jest na liście Kulturalnego Dziedzictwa UNESCO.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com