TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W tym roku najstarszy w Polsce Suwalski Park Krajobrazowy obchodzi trzydziestą rocznicę swego powstania. Znany wielu pokoleniom turystów park to kilkanaście szlaków pieszych, 5 ścieżek edukacyjnych oraz trzy ścieżki rowerowe. Jego największą atrakcja jest oczywiście Hańcza i dolina Czarnej Hańczy.
reklama
Obecna dyrektor Parku Teresa Świerubska z dumą przypomina, że w Parku chroniona jest nienaruszona od trzech dziesięcioleci dzika przyroda.
Obchody trzydziestolecia uświetnione są przez konferencję naukową: "Rola parków krajobrazowych w krajowym systemie obszarów chronionych". Naukowcy zebrani na konferencji są zgodni co do tego, że w obecnych czasach należy szczególnie dbać o takie miejsca jak Suwalski Park Krajobrazowy, oraz skupiać się mocniej na edukacji ekologicznej społeczeństwa.
Podczas konferencji zostały również poruszone ważne dla regionu tematy. Jednym z nich był problem zalegających 1000 metrów pod ziemią złoża wanadu i tytanu pod miejscowościami Krzemianka i Udryń. Sprawa miała swój początek w latach 70-tych kiedy to dokonywano odwiertów i badań złóż jednak kopalnia w tym miejscu nie powstała mimo zaciągniętych na ten cel kredytów zagranicznych. Władze Parku walczyły wówczas również o to aby nie prowadzono wydobycia rud żelaza znajdujących się w otulinie Parku. Gdyby kopalnie powstały Park nie byłby dziś tak dziewiczy, być może nie byłoby go wcale.
Został on utworzony w 1976 roku i był pierwszym parkiem krajobrazowym na terenie Polski. Położony jest na obszarze czterech gmin: Wiżajny, Rutka, Przerośl i Jeleniewo. Jego powierzchnia to 62,8 km2 z czego 60% to użytki rolne, 24% tereny leśne, 10% wody, 4% bagna oraz 2% innych gruntów.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami