TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-16 - Zastrzyk opalenizny - zamiast wielogodzinnego leżenia na plaży?

Dziś opalanie wiąże się z leżeniem godzinami na plaży lub wielokrotnymi wizytami w solarium, ale w przyszłości zastąpić je będzie mogła seria zastrzyków. Obecnie naukowcy pracują nad uzyskaniem pięknego brązowego koloru skóry bez ryzyka poparzeń i szkodliwego promieniowania.

reklama


Jeśli eksperyment ten się powiedzie salony kosmetyczne przejdą prawdziwą rewolucję, a zmiany dotkną także przemysłu turystycznego, ponieważ wiele wskazuje na to, że opaleniznę, jedną z bardziej pożądanych pamiątek z wakacji, można będzie w przyszłości zdobyć za pomocą zastrzyków zawierających hormon zwany melanotropiną.

Eksperyment przeprowadzany jest przez australijskich naukowców z Royal Prince Alfred Hospital w Sydney. Ich dotychczasowe wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu Journal of Investigative Dermatology. Wstrzykiwany hormonszybko powoduje zmiany w zabarwieniu skóry. Dzieje się tak dzięki zwiększonej produkcji melaniny czyli naturalnego pigmentu człowieka. Wzrost jest znaczny ponieważ wynosi 41 proc. - badania zostały przeprowadzone na 79 osobach.

Australijski wynalazek ma jeszcze jedną zaletę, jaką jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. U osób biorących udział w eksperymencie zmieniło się zabarwienie skóry i jednocześnie byli oni o połowę rzadziej narażeni na poparzenia słoneczne. Na piękna opaleniznę w zastrzyku przyjdzie jesczez poczekać bowiem taki sposób jej uzyskiwania powoduje skutki uboczne. Osoby biorące udział w eksperymencie narzekały na nudności, poczucie zmęczenia, zarumienienia twarzy, a nawet wymioty.

Naukowcy zapewniają jednak, że rozwiązanie tego problemu jest jedynie kwestią czasu. Na niekorzyść wynalazku przemawia jego forma - nie ma bowiem wątpliwości co do tego, że leżenie na plaży jest o wiele przyjemniejsze niż kłucie igłą.

Australijscy naukowcy zaczęli mówić o swoim eksperymencie w odpowiednim momencie, ponieważ zaledwie kilka dni wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia podała wyniki swojego pierwszego raportu poświęconego skutkom nadmiernego opalania. Słońce jest przyczyną śmierci 60 tys. osób, które umierają na złośliwe rodzaje raka i czerniaka. W tej samej sprawie zabrała głos Komisja Europejska, która jest zdania, że korzystanie z łóżek solaryjnych zwiększa ryzyko chorób skóry.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com