TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Prokuratura z Zakopanego zajęła się sprawą zabicia przez sześciu turystów niedźwiadka z Tatr. Grozi im kara dwóch lat więzienia. Ich procesu sądowego domagają się obrońcy praw zwierząt.
reklama
W poniedziałek rano nieżywego półtorarocznego niedźwiadka odnaleźli leśnicy pracujący w Tatrzańskim Parku Narodowym, którym informacje przekazała policja zaalarmowana przez miejscowy szpital.
Jak wynika z relacji dwóch młodych turystów, karmili oni niedźwiedzia, który ich zaatakował. Próbując się bronić razem z innymi turystami, utopili go w potoku. Lekarze, którzy opatrywali turystów nie znaleźli jednak na ich ciałach ran, świadczących na atak niedźwiedzia. Natomiast leśnicy spostrzegli na ciele zabitego niedźwiedzia ślady po uderzeniach kamieniami.
- Udało nam się już przesłuchać całą szóstkę turystów, którzy w niedzielę w Dolinie Chochołowskiej spotkali niedźwiadka - informuje aspirant Monika Kraśnicka z komendy powiatowej policji w Zakopanem. - Wszystkie one utrzymują, że to niedźwiadek zaatakował pierwszy. Przesłuchaliśmy pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, niedowierzających wersji turystów. Przesłuchiwany będzie też lekarz, który opatrywał turystów- dodaje.
Także prokuratura z Zakopanego rozpoczęła postępowanie.
- Kluczowe dla sprawy będzie wyjaśnienie, w jakich dokładnie okolicznościach zginął niedźwiadek. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić sekcję zwłok zwierzęcia. Na razie jednak nie udało nam się znaleźć odpowiedniego biegłego, bo to bardzo nietypowa sprawa. Mam jednak nadzieję, że odpowiednią osobę znajdziemy w którejś z polskich akademii rolniczych. Od wyników sekcji zwłok uzależniamy dalsze czynności w tej sprawie - powiedział zakopiański prokurator Stanisław Staszel.
Jednocześnie obrońcy praw zwierząt nie kryją swojego oburzenia ta sprawą i domagają się procesu sądowego.
- Takiego zabójstwa dzikiego zwierzęcia jeszcze w Polsce nie było. Dlatego sprawę powinien wyjaśnić do końca sąd, a proces powinien stać się symbolem poszanowania prawa do ochrony dzikiej przyrody - uważa Radosław Ślusarczyk z ekologicznej organizacji Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. - Organizacje ekologiczne będą monitorowały postępowanie wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie - zapowiada.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, określającego kary za przestępstwa przeciwko środowisku każdemu, "kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy albo uszkadza rośliny lub zwierzęta powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch."
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami