TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-08-13 - Od 10 września br. zmiana przepisów dla zawodowych kierowców

Polskiej branży przewoźników drogowych zaczynają doskwierać poważne problemy. Firmy masowo narzekają na brak pracowników, gdyż zawodowi kierowcy nagminnie wyjeżdżają do pracy za granicę.

reklama


Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych alarmuje, iż państwo powinno natychmiast wziąć sie do pracy i uruchomić autentyczny system szkoleń kierowców. Dzięki temu rynek pozyskałby wykwalifikowanych pracowników oraz dał możliwość pracy młodym ludziom w Polsce.

Ministerstwo Transportu znowelizowało ustawę o transporcie drogowym. Przepisy dla kierowców autobusów mają wejść w życie 10 września 2008 r. Na mocy nowelizacji prawa kandydat na kierowcę oprócz uzyskania prawa jazdy (kategorii D lub C), będzie musiał ukończyć tzw. kwalifikację wstępną. Będzie to polegało na tym, że kierowcy w specjalnych ośrodkach szkoleniowych, będą odbywać kurs na temat zasad kierowania pojazdami w trudnych warunkach. Ustawa ma także podnieść wiek dla kierowcy zawodowego.

Tomasz Piętka z departamentu dróg i transportu drogowego w Ministerstwie Transportu mówi, że akie szkolenie przygotuje kierowcę profesjonalnie do przewozu osób. A dodatkowe szkolenia okresowe spowodują, iż kierowca będzie nadążał za przepisami i nowościami techniki motoryzacyjnej.

Sceptycznie do nowego systemu podchodzi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Twierdzi, że system jest zbyt rozbudowany i zbyt kosztowny dla młodych kierowców. Jego zdaniem także podniesienie wieku kierowców zawodowych nie przełoży się na bezpieczeństwo, gdyż tu znaczenie ma ilość lat za kierownicą a nie metryka. Powinno sie wrócić do szkoleń na kierowców w szkołach zawodowych i technikach, gdzie młody człowiek mógł nabyć praktyczne umiejętności - dodaje Rejek.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com