TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-03-05 - 10 kurortów na wiosenny wypad na narty

W Polsce sezon narciarski powoli dobiega końca, ale tej zimy w całej Europie stoki będą czynne z pewnością dłużej niż w ubiegłych latach.

reklama


Jest kilka plusów wyjazdów na narty pod koniec sezonu:
- po pierwsze jest taniej - kończący się sezon powoduje, że w wielu miejscach karnety na wyciągi i noclegi są dużo tańsze niż w środku zimy.
- jest spokojniej - spędzanie czasu na nartach czy snowboardzie w tym okresie oznacza mniej ludzi na stokach i mniejsze kolejki do wyciągów.
- jest bardziej słonecznie - pogoda jest przyjemniejsza, kiedy zima ma się ku końcowi - możemy spodziewać się więcej słońca, dni są coraz dłuższe, dłużej także otwarte są stoki. Na otwartych już o tej porze roku przy stokach tarasach barowych i restauracyjnych serwowane są dania z grilla i piwo.

Generalną zasadą przy planowaniu wiosennego wyjazdu na narty jest: kierować się w góry lub na północ. Im wyżej położony jest ośrodek, tym zimniej, tym samym śnieg utrzymuje się tam dłużej. Powinniśmy, zatem, wybierać ośrodki z trasami narciarskimi położonymi na wysokości 2 tys. metrów lub wyżej. Jeśli trasy narciarskie poprowadzone są na lodowcu, tym lepiej, dzięki temu uprawianie sportów zimowych jest możliwe prawie cały rok, aczkolwiek tylko na wyznaczonym obszarze i na krótkich trasach.

Skyscanner przedstawia 10 ośrodków najlepszych na wiosenne wyjazdy na narty:

Val Thorens (Francja)
Ośrodek ten położony jest najwyżej w Europie, co oznacza, że śnieg trzyma się tutaj dłużej, a stoki są czynne do początku maja. Część ogromnego kompleksu narciarskiegoTrzech Dolin, jaką jest Val Thorens, to najlepszy wybór, jeśli chce się pojeździć na nartach w środku wiosny.

Riksgransen (Szwecja)
Ośrodek ten leżący 200 km za kołem podbiegunowym przy granicy z Norwegią, jest jedną z najbardziej na północ wysuniętych stacji narciarskich i ma tę zaletę, że można tu jeździć na nartach w środku nocy przy świetle słonecznym. Najlepsze warunki panują tutaj przy końcu sezonu narciarskiego, a wyciągi pracują do końca czerwca.

Are (Szwecja)
Szwedzki ośrodek numer jeden, uznawany również za największy i najlepiej przygotowany w Europie Północnej, otwarty jest od listopada do końca maja. Oferując 100 tras, dostępnych również nocą, jest wspaniałym miejscem na wiosenną wyprawę na narty.

Tignes (Francja)
W głównym ośrodku tego kompleksu obejmującego swym zasięgiem lodowiec, miłośnicy białego szaleństwa mogą cieszyć się wspaniałymi warunkami aż do początku maja. Latem można szusować po lodowcu, imponująca 20 km trasa i różnica poziomów wynosząca 750 m sprawia, że warto wybrać się w tę część Alp.

Zermatt (Szwajcaria)
Zimowy sezon w tym znanym szwajcarskim ośrodku narciarskim kończy się na początku maja, a następnie zaczyna się letni sezon jazdy na lodowcu, co oznacza, że Zermatt jest jednym z niewielu w pełni całorocznych zimowych kurortów na świecie.

Saas Fee (Szwajcaria)
Ośrodek ten dysponujący stokami położonymi na wysokościach pomiędzy 1800 m a 3500 m i obejmujący lodowiec, jest doskonałym wyborem na kończący się sezon. Mimo obfitości śniegu, miasteczko zachwyca urokiem przypominając obrazek z pudełka szwajcarskich czekoladek, co nie zdarza się często wśród wysokogórskich kurortów.

Livigno (Włochy)
Jeden z wyżej położonych narciarskich kurortów w Europie z trasami na wysokości do 3000 m i dobrymi warunkami śniegowymi, jest także znany z dużej ilości słońca na stokach. Do dyspozycji mamy tutaj tereny parkowe, jedne z największych w Europie, a sezon narciarski trwa do końca kwietnia/początku maja, w zależności od pogody. Strefa wolnocłowa w Livigno przyciąga turystów, którzy chcą zaoszczędzić na jedzeniu i drinkach, i jest dodatkowym plusem tego kurortu.

Gassan (Japonia)
Ośrodek ten położony w pobliżu miasta Yamagata na północy wyspy Honsiu jest zasypywany taką ilością śniegu (do 8 m) w ciągu zimy, że może być otwarty dopiero w kwietniu, wcześniej jest niedostępny! Wyciągi od momentu otwarcia pracują aż do końca lipca, a narciarze i snowboardziści szusują po stokach, na których różnica poziomów wynosi prawie 1000 m.

Whistler-Blackomb (Kanada)
Obecność lodowca na Blackcomb Mountain oznacza, że sezon narciarski trwa w tym kompleksie do czerwca. Dzięki nowoczesnym urządzeniom naśnieżającym stoki są bardzo dobrze przygotowane, dzięki czemu narciarze mogą cieszyć się wspaniałymi warunkami, i to prawdopodobnie jest powodem, że kompleks Whistler-Blackcomb uznany jest przez nich za najlepszy na świecie.

Mammoth (Kalifornia, Stany Zjednoczone)
Sezon narciarski trwa tutaj do czerwca, a słonecznych dni w roku jest ponad 300. W tym jednym z najlepszych amerykańskich górskich kurortów narciarze i snowboardziści mogą korzystać z obu przyjemności, nie wszędzie występujących razem: śniegu i słońca.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com