TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
- Sprawdzamy wszystko. Standard pokojów, stan sanitariatów, czystość. Porównujemy podane na ulotkach czy w internecie dane i ceny z realiami na miejscu. Nic się przed nami nie ukryje - zapowiedziała Katarzyna Gądek, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa. Akcja urzędu ma być pierwszą, tak szczegółową kontrolą obiektów nieskategoryzowanych w Krakowie.
reklama
Krakowskie hostele i domy noclegowe, których - według szacunkowych wyliczeń - działa w mieście około 130 będą kontrolowane przez niedawno powołany przez Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa zespół. - Chcemy mieć pewność, że Kraków jest dobrze przygotowany na letnią ofensywę turystów - mówią pomysłodawcy kontroli.
Turystyczny boom na Kraków sprawił, że miasto w przeciągu roku doczekało się aż 50 nowych hosteli, a liczba miejsc noclegowych w tzw. segmencie pozahotelowym wzrosła do ponad 11 000. Obecnie miasto łącznie z hotelami i apartamentami dysponuje więc ponad 25 tysiącami łóżek. - W skali Polski jesteśmy absolutnymi przodownikami - mówi dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa.
Dlaczego Urzędu są jednak bardzo nieprecyzyjne, gdyż nie wszystkie działające hostele zgłosiły magistratowi swoje istnienie, i nie wszystkie dokonały wpisu do ewidencji. Na temat niektórych obiektów urząd posiada więc fragmentaryczne dane: nie wie ile mają pokoi, ile łóżek, i jaki jest ich standard. W Krakowie wiele nieskategoryzowanych obiektów o standardzie pensjonatów działa w szarej strefie turystyki.
Urzędnicy w ramach kontroli zamierzają nieoczekiwanie odwiedzać zarejestrowane hostele z tzw. propozycją kontrolną nie do odrzucenia. Tym razem nie będą omijać także obiektów niezgłoszonych, do których trafią czerpiąc informacje z internetu, bezpośrednio od turystów, oraz od mieszkańców Krakowa. Na pierwszy ogień do kontroli pójdą obiekty na które były już skargi, i które znajdują się w magistrackiej "czarnej księdze". Później przyjdzie pora na pozostałe.
Kontrola hosteli i innych obiektów goszczących turystów jest o tyle uzasadniona, że w materiałach rekomendujących Kraków wydział promocji wymienia najlepsze z nich, polecając je polskim i zagranicznym turystom. Urzędnicy chcą więc wiedzieć, czy nie zachwalają turystom czegoś, co nie spełnia podstawowych standardów. - Nie może być tak, że gość wyjeżdża z Krakowa niezadowolony. Musimy mieć pewność, że baza noclegowa miasta należy do najlepszych w Europie - mówi Grażyna Leja, pełnomocnik prezydenta ds. turystyki.
Grażyna Leja uważa, iż przeprowadzana kontrola musi być ostra, bowiem "hostele powstają teraz jak grzyby po deszczu, a wśród wielu bardzo ładnych i profesjonalnie prowadzonych mogą zdarzyć się te mniej udane".
Co grozi właścicielom obiektów, które podpadną urzędnikom?
Na pewno wniosek do odpowiednich służb o ukaranie, nakaz natychmiastowego zakończenia działalności oraz wykreślenie z naszej promocyjnej bazy - zapowiada wydział promocji UMK.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami