TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-09-06 - Eurodeputowani przeciwko niektórym przepisom dotyczącym bagażu podręcznego w samolotach

Zdaniem większości europosłów zakaz wnoszenia substancji płynnych na pokłady samolotów jest bez sensu. Wezwali oni Komisję Europejską do przeprowadzenia oceny tego zakazu.

reklama


Posłowie wyrazili jednak obawę, że koszty unijnego rozporządzenia o zakazie wnoszenia substancji płynnych na pokład samolotów może być nieproporcjonalny do korzyści. Chcą więc by komisja przeprowadziła dokładną ocenę rozporządzenia. W przypadku, gdy Komisja nie będzie mogła wykazać słuszności wprowadzonej zmiany eurodeputowani z obozu demokratów i liberałów będą za wycofaniem rozporządzenia.

- Kontrole płynów w bagażu podręcznym przez urządzenia rentgenowskie nie mogą wykryć płynnych materiałów wybuchowych - wskazują w uchwalonej rezolucji eurodeputowani. Zwracają także uwagę na dodatkowe koszty, które związane z rozporządzeniem, jakie ponoszą operatorzy linii i lotniska.

- Nowe rozporządzenie nie tylko irytuje podróżnych, którzy muszą oddawać przy odprawie szminki i inne kosmetyki, ale jest też wykorzystywane komercyjnie. Podróżni nie mogą bowiem wejść na pokład samolotu z własną butelką wody, chyba że zakupili ją na lotnisku - mówi eurodeputowany Graham Watson - Wyborcy skarżą się, że cena butelki na lotnisku jest bardzo wysoka - przekonywał Watson.

- Niedawno przeprowadzono sondaż Eurobarometru, z którego wynika, że aż 84 proc. Europejczyków popiera większe zaangażowanie Unii w walkę z terroryzmem - mówi unijny komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini. - Strategia antyterrorystyczna odnosi sukcesy. Ostatnie działania duńskich służb specjalnych, które aresztowały ośmiu islamskich bojowników powiązanych z Al-Kaidą, informując, że zapobiegły atakowi terrorystycznemu- dodaje.

Ostatnio podano również do informacji, że niemiecka policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o planowanie zamachów terrorystycznych na lotnisko we Frankfurcie nad Menem oraz amerykańską bazę wojskową w Ramstein w zachodnich Niemczech.

- Chcę jasno powiedzieć: moim zadaniem jest wzmocnienie, a nie osłabienie prewencji i ścigania w zakresie zbrodni terrorystycznych - zastrzegł Frattini.

Podobnie jak Frattini uważają eurodeputowani chadecji i Unii na rzecz Europy Narodów (UEN).

- Nasza troska o prywatność i prawa obywatelskie nie powinna usprawiedliwiać blokowania skutecznych działań. Nie unikniemy ceny w tej sferze, jaką będziemy musieli zapłacić za bezpieczeństwo. To przede wszystkim bezpieczeństwa oczekują nasi obywatele - zaznaczył europoseł Konrad Szymański




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com