TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-09-09 - Jurę i Śląsk zwiedzimy "Szlakiem grobów, zamków i twierdz"

W województwie śląskim, w ramach obchodów Europejskich Dnie Dziedzictwa będzie można zobaczyć ruiny średniowiecznych zamków, pozostałości twierdz oraz strażnic, klasztory, zabytkowe cmentarze, a także żołnierskie mogiły. Ta największa impreza promująca zabytki impreza będzie się odbywać w tym roku w dwa kolejne weekendy września: 12-13 i 19-20.

reklama


Tegoroczne Dni Dziedzictwa, odbywają się pod hasłem "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grobów, zamków i twierdz". Zostały poświęcone architekturze obronnej, dziedzictwu militarnemu, a także wszelkim śladom wojen oraz walk. W województwie śląskim związane z tym obiekty oraz wystawy można obejrzeć w 29 miejscowościach.

W trakcie obchodów turyści będą mogli zwiedzić większość ruin średniowiecznych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - Ogrodzieniec, Olsztyn, Morsko i Smoleń (zwiedzanie z przewodnikiem). Imprezy Dni Dziedzictwa odbędą się również na zamkach w Będzinie, Siewierzu oraz Toszku.

Turystów zaproszą klasztory na Jasnej Górze, w Mstowie, romański kościół w Siewierzu oraz gotyckie świątynie w Gieble i Skarżycach. W Pilicy będzie można zobaczyć forty bastionowe, w Sławkowie pozostałości zamku biskupów krakowskich, zaś w Ryczowie ruiny średniowiecznej strażnicy.

W trakcie Dni Dziedzictwa warto odbyć przechadzkę po kirkutach w Zawierciu i Kromołowie, a także zobaczyć cmentarze - miejsce pamięci żołnierzy poległych w czasach I i II wojny światowej oraz powstaniach śląskich.

Miłośnice fortec i militariów ucieszą się z możliwości zwiedzania z przewodnikami schronów bojowych w Węgierskiej Górce, Gostyniu, Rudzie Śląskiej, Zawierciu oraz Żerkowicach. Imprezy oraz wystawy tematyczne przygotowały także muzea w Gliwicach, Katowicach, Bytomiu, Rybniku, Raciborzu, Będzinie oraz Żywcu.

Atrakcją Europejskich Dni Dziedzictwa będzie odbywająca się 19 września plenerowa impreza u podnóża zamku Ogrodzieniec. Podobne wydarzenie będzie miało miejsce w tym samym czasie w oddalonej o ponad 100 km od tego miejsca Byczynie na Opolszczyźnie. Tak zdecydowali samorządowcy obu miejscowości. Tego dnia będzie można zwiedzić z przewodnikiem obwarowaną XIV-wiecznymi murami Byczynę, a także ruiny zamku Ogrodzieniec. Współpraca gmin ma służyć m.in. wzajemnej promocji.

W czasie wtorkowego spotkania w Katowicach, które było poświęcone programowi Dni Dziedzictwa, poinformowano, że w woj. śląskim 10 obiektów może trafić na tworzącą się listę pomników historii.

Sześć z nich już zostało wytypowanych: klasztor jasnogórski, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, zabytkowe osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach, Zamek Ogrodzieniec, ruiny zamku w podczęstochowskim Olsztynie, a także katowicki gmach Sejmu Śląskiego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com