TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-04-25 - Muzeum w Stalowej Woli organizatorem warsztatów poświęconych niepełnosprawnym gościom

W czwartek, 30 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli mają rozpocząć się pierwsze w Polsce warsztaty poświęcone niepełnosprawnym gościom w muzeum. Po dwóch tygodniach od ogłoszenia przez muzeum organizacji warsztatów powstała już lista na przyszły rok.

reklama


Gdy muzeum odwiedzili goście poruszający się na wózkach inwalidzkich, pracownicy musieli wnosić ich na rękach. Lucyna Mizera, dyrektorka stalowowolskiego muzeum wyznała - Czuli się zażenowani, ja także. Konserwator zabytków zabronił zamontowania windy, więc kupiliśmy specjalną platformę. Wówczas Mizera rozpoczęła tworzenie pionierskiego w Polsce programu "Dostępne muzeum", dzięki któremu placówka otworzyła się dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych oraz głuchoniemych. Przewodnicy nauczyli się języka migowego i w ten sposób powstała "Galeria przez dotyk", za którą muzeum otrzymało ministerialną nagrodę "Sybilla 2007". Dyrektorka zaznacza - Każdy gość, nawet w pełni sprawny, chętnie odwiedza tę galerię. Tu przełamuje się tabu funkcjonujące w muzeach: "nie dotykać eksponatów".

Osoby niepełnosprawne w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli nie czują się już zażenowani, ale ważni i oczekiwani. Dyrektorka poinformowała - Od ubiegłego roku trzykrotnie zwiększyła się liczba gości niewidzących i słabowidzących. Przyznaje, że najtrudniejsze nie jest likwidowanie barier architektonicznych, ale mentalnych u muzealników. Po dwóch latach muzeum postanowiło przekazać swoje doświadczenia innym muzeom i zapoznać je ze sposobami na otwarcie się na osoby niepełnosprawne. Jak się okazało się, w Polsce wiedza na ten temat jest bardzo potrzebna. Zainteresowanie warsztatami "Gość niepełnosprawny w muzeum" przeszło oczekiwania nawet organizatorów. Po tygodniu lista chętnych uczestników była już pełna. Zgłosili się muzealnicy z całej Polski. Mizera zaznacza - Miejsc było tylko 35. Nie mamy wyjścia, musimy zorganizować warsztaty także w przyszłym roku. Dodaje - Tak wielkie zainteresowanie bierze się stąd, że muzealnicy nie wiedzą, skąd czerpać informacje na ten temat. A przecież nie może być tak, że muzeum jest dostępne tylko dla wybranej grupy społeczeństwa - ludzi zdrowych. To placówka dla wszystkich osób, które czują potrzebę kontaktu ze sztuką.

Dwudniowymi warsztatami pod hasłem "Gość niepełnosprawny w muzeum" Mizera chce rozpowszechnić oraz wypromować temat dostępności galerii dla osób niepełnosprawnych. Wyjaśnia - Przeprowadziliśmy ankietę w muzeach, żeby zdiagnozować sytuację, i okazało się, że muzea albo starają się likwidować bariery architektoniczne, albo specjalizują się w gościach niewidomych lub głuchoniemych. My jako jedyni mamy ofertę dla osób z różną niepełnosprawnością. Najmniej znanym w Polsce problemem jest otwarcie muzeów dla gości niepełnosprawnych intelektualnie.

Wykłady i warsztaty będą prowadzone przez polskich i zagranicznych specjalistów. Jednym z nich będzie Gavin Fairbairn, profesor etyki oraz pedagogiki na uniwersytecie w Leeds, który już od lat wdraża najnowsze programy edukacyjne związane z aktywizacją kulturalną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Szkolenie zostało wsparte finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po warsztatach ma powstać strona internetowa dla muzealników, którzy będą mogli znaleźć tam informacje jak otworzyć muzeum dla gości z różnymi formami niepełnosprawności. Będzie tam również platforma wymiany doświadczeń.

Dla uczestników szkolenia i wszystkich gości muzeum w Stalowej Woli na dziedzińcu otwarto plenerową wystawę 40 prac głucho niewidomych rzeźbiarzy. Jest to część dorobku kilku ostatnich corocznych dwutygodniowych warsztatów, które organizowane są od 1990 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pomysłodawcą oraz merytorycznym opiekunem osiemnastu edycji był Ryszard Stryjecki, artysta rzeźbiarz oraz wychowanek warszawskiej ASP. Od 1995 roku prace rzeźbiarzy głucho niewidomych były eksponowane w Zamku Ujazdowskim, w galeriach Płocka, Łodzi, Krakowa, Radomia, Lublina oraz Kozienic. Orońskie warsztaty są doskonałą formą arteterapii, która pozwala głucho niewidomym oderwać się od codzienności i przez działania twórcze wyrazić swoje przeżycia, emocje oraz nastroje. W plenerach rzeźbiarskich uczestniczyło kilkadziesiąt osób z różnych zakątków Polski i zagranicy, między innymi Rosji, Chorwacji i Szwecji. Tematem najczęściej podejmowanym przez uczestników warsztatów był portret i autoportret, czyli wizerunki odzwierciedlające odczucie siebie i innych. Wystawie towarzyszyć będzie też koncert niewidomego tenora Wiesława Pawlaka. Wystawa będzie czynna do 1 czerwca tego roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com