TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Ratownicy TOPR odradzają wycieczki na wysokości wyższe niż te, na których znajdują się schroniska. W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki, ze względu na trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
reklama
Szlaki powyżej pietra lasów są zasypane śniegiem i poprzegradzane zaspami. Przetarte są tylko niektóre szlaki położone w partiach reglowych oraz dojścia do nisko usytuowanych schronisk, również orientację w terenie utrudnia mgła i silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne.
Trzeci stopień (w pięciostopniowej skali) lawinowy oznacza, że zagrożenie jest znaczne. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest utrwalona umiarkowanie lub słabo jednak lawinę może wyzwolić już pojedynczy turysta lub narciarz. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, niekiedy także pojedynczych dużych lawin.
W niedzielę termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały 5,5 stopnia mrozu, wiejący z południa wiatr, osiągał w porywach prędkość 50 km/h, mgła ograniczała widoczność do 30 m, średnia pokrywa śnieżna na szczycie wynosi 135 cm wysokości.
Na Polanie Chochołowskiej leży średnio 72 cm śniegu, w Morskim Oku - 115, na Hali Gąsienicowej - 116, a w Dolinie Pięciu Stawów średnia pokrywa wynosi 130 cm.
Kursuje kolej linowa na Kasprowy Wierch, czynne są także kolejki krzesełkowe dla narciarzy w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym a trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu są przygotowane dla narciarzy.
Wybierając się w góry, a szczególnie w Tatry, ze względu na panujace warunki należy bardzo uważać, przygotować odpowiedni sprzęt a także odzież. Brak doświadczenia, nieodpowiednie przygotowanie i niedostosowanie do ostrzeżeń może doprowadzić do tragedii.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami