TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-02-11 - Warmię i Mazury sprzed lat - można poznać również w Warszawie

"Śladami Orłowicza - Mazurska Bregencja. Lotzen. Lec 1900-1923" to tytuł wystawy zorganizowanej w Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego PTTK przez prężne Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska w Giżycku. Na wystawie zobaczyć można m.in. reprodukcje okładki historycznego przewodnika o Mazurach Pruskich i Warmii autorstwa Mieczysława Orłowicza oraz mnóstwo starych pocztówek pokazujących Giżycko, którego już nie ma.

reklama


Oglądając pocztówki z Giżycka, warto jednocześnie wczytywać się w słowa zapisane na pożółkłych kartach starego przewodnika. Dowiadujemy się między innymi, że Lotzen (dawna nazwa Giżycka) było węzłem kolejowym, a na całych Mazurach znajdowała się gęsta sieć linii kolejowych o długości 2036 km. Z dwóch przystani regularnie odprawiano parowce udające się najczęściej do Mikołajek i Węgorzewa, turystom służyło tu pięć hoteli oraz liczne kwatery prywatne (zwane pokojami umeblowanymi). Autor przewodnika wspomniał też o tym, że w mieście urodził się Wojciech Kętrzyński, późniejszy dyrektor "Ossolineum" we Lwowie.

Wielki polski twórca pierwszych struktur organizacyjnych polskiej turystyki, autor wielu przewodników - czyli doktor Mieczysław Orłowicz, znał bardzo dobrze całą Europę, a jedną z jego ulubionych krain, obok gór, były Warmia i Mazury. Ziemie ówczesnych Prus Wschodnich odwiedził już w początkach ubiegłego stulecia, czego wynikiem był m.in. prezentowany na wystawie, ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii wydany w 1922 roku, wznowiony natomiast w 1991 r. przez olsztyńskie wydawnictwo "Remix". Doktor Orłowicz był również autorem pierwszego powojennego, obszernego przewodnika po Warmii i Mazurach, który ukazał się w 1952 r.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com