TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Turystyki, które odbyło się 19 listopada 2007 roku w Kadyksie (Hiszpania) podjęło uchwałę w sprawie priorytetowych kierunków działalności PIT w okresie do najbliższego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PIT.
reklama
Mając na uwadze uwarunkowania, które zaistniały w Polsce po ostatnich wyborach parlamentarnych, stan spraw będących przedmiotem działalności Izby w ostatnim czasie, potrzeby Członków PIT, a także potrzeby tworzenia właściwych warunków do rozwoju turystyki w Polsce za priorytetowe działania, które powinny zostać głównym przedmiotem działalności Rady Naczelnej Polskiej Izby Turystyki w okresie najbliższych siedmiu miesięcy uznano:
1. Intensyfikację starań, które pozwolą na znowelizowanie najpóźniej w ciągu roku Ustawy o usługach turystycznych.
2. Doprowadzenie do stworzenia w Polsce systemu zabezpieczeń finansowych, które są wymagane od organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych w związku z prowadzoną przez nich działalnością, który będzie w większym stopniu chronić interesy finansowe klientów polskich biur podróży, jednocześnie nie zwiększając z tego tytułu w odczuwalnym zakresie obciążeń finansowych polskich organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych.
3. Kontynuację działań, które zostały podjęte na Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Turystyki na Majorce w 2006 roku, których celem jest nowelizacja ustawy o izbach gospodarczych, tworząca podstawy prawne do uzyskania osobowości prawnej przez oddziały PIT oraz do integracji działalności izb gospodarczych zrzeszających polskie biura podróży.
4. Doprowadzenie we współpracy z właściwymi organami Rządu do utworzenia programu działań wspierającego polskich przedsiębiorców, którzy działają w obszarze turystyki, zaangażowanych w organizacje Mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012.
5. Podjęcie działań, które mają na celu pełne możliwe wykorzystanie środków pomocowych z Unii Europejskiej przewidzianych w planach rozwojowych na lata 2007 - 2012 dla turystyki.
6. Udzielenie pełnego możliwego poparcia oraz pomocy obecnemu Prezesowi Polskiej Organizacji Turystycznej Rafałowi Szmytke w dążeniu do odbudowy pozycji POT na krajowym oraz międzynarodowym rynku turystycznym.
7. Tworzenie warunków organizacyjnych oraz prawnych do rozwoju działalności oddziałów Polskiej Izby Turystyki.
8. Umocnienie pozycji Polskiej Izby Turystyki w światowych oraz europejskich organizacjach turystycznych, których PIT jest członkiem.
9. Niezwłoczne podjęcie kroków, które zmierzają do powierzenia w polskim rządzie obowiązków zarządzania turystyką jednemu z ministrów, który kieruje resortem gospodarczym.
10. Wystąpienie z wnioskiem do Marszałka Sejmu o powołanie stałej sejmowej podkomisji do spraw turystyki.
Komisja Uchwał i Wniosków XIX Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Turystyki przedstawiła następujące wnioski wniesione podczas wystąpień oraz dyskusji plenarnej:
1. Wniosek, który dotyczy najważniejszych zadań dla turystyki:
Przeprowadzenie analizy obecnie obowiązujących regulacji prawnych, które mają wpływ na rozwój turystyki, a także opracowanie propozycji założeń rozwiązań legislacyjnych w przedmiotowym zakresie.
Opracowanie projektów działań, które pozwolą na zwiększenia udziału Polaków w turystyce krajowej, a szczególnie na wzrost dostępności usług dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób starszych i rodzin oraz wprowadzenie instrumentów, które będą wspierać popyt na usługi turystyczne świadczone w Polsce.
Podjęcie prac nad nowelizacją Ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej.
Podjęcie prac, które spowodują wzmocnienie zapisów dotyczących turystyki w Ustawie o działach administracji rządowej.
Podjęcie działań na rzecz powołania Sekretarza lub Podsekretarza Stanu, który będzie odpowiedzialny tylko za turystykę.
Skierowanie do Rady Ministrów wniosku o pilne przyjęcie "Strategii rozwoju turystyki na lata 2007-2013".
Zaktywizowanie branży turystycznej i samorządów terytorialnych do podjęcia działań na rzecz przygotowania atrakcyjnych produktów turystycznych, różnych atrakcyjnych imprez oraz innych przedsięwzięć, które będą wykorzystywane podczas Roku Chopinowskiego 2010, Prezydencji Polski w Unii Europejskiej w 2011 roku i podczas EURO 2012.
Działania, które pozwolą na utrzymania dotychczasowej stawki VAT na usługi gastronomiczne.
2. Podjęcie działań, które zmierzają do opracowania procedur postępowania podmiotów branży turystycznej z danymi osobowymi klientów w sposób zgodny z przepisami Ustawy o ochronie danych osobowych.
3. POT powinien być instytucją, która wdraża fundusze przeznaczone na turystykę z działania 6.3 i 6.4 z Programu Operacyjnego: Innowacyjna Gospodarka.
4. Członkowie PIT powinni być inicjatorami tworzenie Lokalnych Organizacji Turystycznych, a także wzmacniać ich działalność w zakresie tworzenia produktu turystycznego.
5. Walne Zgromadzenie uznało potrzebę pilnej prywatyzacji uzdrowisk polskich w celu ich ratowania oraz podniesienia ich konkurencyjności.
6. Wywieranie presji na Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu dostosowania programów uczelni, które kształcą kadry dla turystyki do potrzeb naszej branży.
7. Komisja do spraw turystyki przyjazdowej wniosła o podjęcie interwencji w sprawie usprawnienia oraz przyspieszenia trybu przyznawania wiz wjazdowych dla obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji.
8. Sprawdzenie możliwości wystąpienia z wnioskiem o zmianę stawki podatku VAT dla usług rehabilitacyjnych.
9. Analiza możliwości zwolnienia organizatorów turystyki przyjazdowej, którzy świadczą usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej na rzecz konsumenta z konieczności uzyskiwania zabezpieczeń finansowych.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami