TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-03-14 - Nie będzie w sezonie opłaty miejscowej w Krakowie?

Gmina Kraków zamierzała pozyskać w tym roku 2 miliony złotych z tzw. opłaty miejscowej, czyli pobieranej od turystów, którzy nocują w mieście. Jednak najprawdopodobniej tych pieniędzy nie otrzyma, gdyż pobieranie opłaty zostało wstrzymane.

reklama


W 2004 roku wysokość opłaty miejscowej ustalono na 1,6 zł za każdy dzień pobytu w Krakowie. Dla gminy pobierają ją firmy, które prowadzą hotele, motele, pensjonaty, domy wycieczkowe i inne obiekty noclegowe. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są między innymi na promocję Krakowa. Najmniej pieniędzy w minionym roku uzyskano od turystów w styczniu (74 tys. zł) i w lutym (76 tys. zł), natomiast najwięcej w sierpniu (300 tys. zł), lipcu (254 tys.) i maju (218 tys.).

Według założeń w tym roku wpływ do budżetu miasta z tytułu opłaty miejscowej miał wynieść 2 mln zł, ponieważ umowa w sprawie jej poboru została podpisana z 367 obiektami noclegowymi. Jednak od końca lutego pobieranie opłaty w Krakowie zostało przez Urząd Miasta wstrzymane. Andrzej Bielski, wicedyrektor Wydziału Podatków i Opłat UM poinformował - Właściciele obiektów noclegowych zostali poinformowani, by nie doliczali jej turystom. I tak jest od 20 lutego.

Z końcem stycznia miejscy radni przyjęli uchwałę, w której wymienionych zostało 367 obiektów noclegowych, z którymi miasto podpisało umowę jako z inkasentami. Umowa taka musiała zostać zaktualizowana, gdyż zmienia się lista obiektów od których wpływają pieniądze. Jednak same zasady pobierania opłaty od czterech lat nie zostały zmienione.

Jednak do uchwały porządkowej zgłosiła zastrzeżenia Regionalna Izba Obrachunkowa, która stwierdziła jej nieważność. Według RIO nie było żadnych podstaw do ustalenia listy moteli i hoteli, gdyż odnosi się ona do uchwały, która już nie działa.

Mirosław Legutko z Regionalnej Izby Obrachunkowej zaznacza, że podstawą pobierania opłaty było umieszczenie kilka lat temu Krakowa na wykazie wojewody, gdzie znalazły się miejscowości uprawnione do tego. Zaznacza - Jednak przepisy w tej mierze zmieniły się. Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 roku wskazało, jakie warunki, między innymi krajobrazowe i klimatyczne, musi spełnić gmina, by można było wprowadzić opłatę miejscową.

Dodatkowo nowy tryb jej wprowadzenia przewiduje, że najpierw Rada Miasta musi podjąć uchwałę, że spełnia warunki. Taką uchwałę bada wojewoda, a jeżeli uzna, że wszystko jest w porządku wówczas Rada Miasta może przyjąć kolejną uchwałę - o opłacie. Mirosław Legutko wyznał - Nie mogliśmy teraz unieważnić uchwały Rady Miasta Krakowa z 2004 roku, ale przy okazji tej nowej o liście obiektów noclegowych - zwróciliśmy uwagę, że stare przepisy nie mogą już być stosowane; stara uchwała już nie funkcjonuje. Bez zastosowania nowej procedury - opłata w Krakowie nie może więc już być pobierana; dokładnie od 15 stycznia, gdy rozporządzenie weszło w życie.

Gmina Kraków postanowiła skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, która unieważniła uchwałę Rady Miasta. Urzędnicy magistratu zaznaczają - Chcemy, by sąd wypowiedział się w tej sprawie - czy rzeczywiście uchwała bazowa z 2004 roku już nie obowiązuje. Jeśli trzeba będzie zastosować nowe zasady - najprawdopodobniej opłaty już nie będzie, gdyż Kraków nie spełni wszystkich wymagań, głównie tych klimatycznych - ze względu na zanieczyszczenie powietrza.



Źródło: HoReCa.PL

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com