TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-12-06 - Nie poleciała do Egiptu, bo samodzielne wpisała dziecko do swojego paszportu

Funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku w Krakowie-Balicach nie zezwolili na odlot samolotem czarterowym do Hurghady w Egipcie 35-letniej mieszkance Krakowa oraz jej 13-letniemu synowi ze względu na przerobienie przez kobietę swojego paszportu.

reklama


Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej poinformował - Nierozważna krakowianka okazała do kontroli granicznej przed planowanym odlotem na wczasy paszport, w którym własnoręcznie wpisała dane osobowe swojego dziecka, 13-letniego syna. Niestety, dokonanie takiej samowolnej ingerencji w paszport i zgłoszenie się z nim do kontroli granicznej jest prawnie kwalifikowane jako przestępstwo posługiwania się przerobionym dokumentem tożsamości.

Każde dziecko, nawet po wejściu Polski do układu Schengen przy przekraczaniu granicy musi posiadać albo własny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) albo być wpisane do paszportu jednego z rodziców, z którym wyjeżdża.

Straż Graniczna podkreśla, że absolutnie nie wolno samodzielnie dopisywać danych dziecka do paszportu, gdyż taki paszport w świetle prawa traktowany jest jako przerobiony i zostaje zatrzymywany. Wpisu uprawniającego dziecko do przekroczenia granicy może dokonać tylko organ paszportowy po stwierdzeniu formalnej zgody obojga rodziców.

Przepisy zabraniające dokonywania samowolnego wpisu danych dziecka do paszportu mają na celu ochronę dzieci przed niekontrolowanym wywozem za granicę. Zgoda obojga rodziców musi zostać formalnie wyrażona oraz uzyskać status decyzji administracyjnej.

Mieszkance Krakowa, która zgłosiła się do odprawy granicznej z paszportem z samowolnym, odręcznym wpisem danych dziecka, prokuratura Rejonowa Kraków - Krowodrza postawiła zarzut popełnienia przestępstwa z art. 270 par. 1 kk. Została ona ukarana karą grzywny w wysokości 800 zł. Dodatkowo straciła możliwość wyjazdu na zagraniczne wczasy, za które wcześniej zapłaciła.

Art. 270. Par. 1 kk. mówi, że kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com