TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-12-10 - Śląsk - powstała pierwsza w Polsce oberża muzealna

W Chudowie koło Gliwic otwarto pierwszą w Polsce oberżę muzealną "Oberża pod Świętym Jerzym". Przyczyniła się do tego Fundacja "Zamek Chudów".

reklama


Muzealna Oberża pod Świętym Jerzym znajduje się w budynku, który odtworzono na podstawie XIX-wiecznych fotografii i wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w Chudowie w latach 2003-2004. Wyposażenie wnętrza zostało dobrane przez historyków oraz archeologów. W bryle obiektu dobrano tak detale, aby ich istnienie potwierdziło wykopaliska archeologiczne lub dokumentację historyczną. Dlatego też budynek nie posiada rynien, a woda deszczowa spływa z dachu bezpośrednio do specjalnych kanałów, które odkryto podczas prac archeologicznych. W budynku zachowano też elementy dawnego pieca chlebowego, który również został znaleziony w czasie prac archeologicznych.

W wyborze nazwy pomagali uczestniczy corocznych Spotkań na Zamku w Chudowie. W ankiecie zdecydowano, że będzie to "oberża". Rozpoczęto też poszukiwania symbolu miejsca, który oddawałby jego historyczny klimat, a jednocześnie podkreślał niezwykłość przedsięwzięcia. Postanowiono odnieść się do bardzo często występującego na znaleziskach archeologicznych, głównie na późnośredniowiecznych kaflach, motywu św. Jerzego. Właśnie ten patron rycerstwa wydał się być najodpowiedniejszym symbolem oberży.

Oberża pod Świętym Jerzym posiada jedyny w Polsce czynny późnośredniowieczny piec kaflowy, który został wykonany według wzorów odnalezionych na zamku w Chudowie. Wiele kafli posiada motywy ikonograficzne, które nawiązują do postaci św. Jerzego.

Stroje kelnerów wzorowane są na ubiorach, które przedstawia Peter Breugel w malarstwie. Jadłospis został ułożony na podstawie starych przepisów oraz receptur, a zastawę i szkło wykonali najlepsi rzemieślnicy w Europie według historycznych wzorów i technik.

Na wyposażeniu Oberży znajduje się szkło historyczne, które wzorowane jest na następujących naczyniach:
- Karafka zwana Kuttrolf z XIV-XVI wieku, która spotykana jest w Niemczech, Czechach i Niderlandach;
- Szklanka z XIII wieku, która spotykana jest w Niemczech (Frankfurt nad Menem);
- Szklanka z XVI-XVII wieku, która spotykana jest w Czechach (Pilzno);
- Puchar zdobiony zwierzęcymi głowami z XVI wieku, który spotykany jest w Niemczech;
- Puchar z XVI-XVII wieku, który spotykany jest w Anglii (Figlesham, Kent);
- Puchar na wino z XVI-XVII wieku, który spotykany jest w Niderlandach (Amsterdam);
- Zdobiony puchar z XVI-XVII wieku, który spotykany jest we Francji (Strasburg).

Zgodnie z misją Fundacji w ,,Oberży pod Świętym Jerzym" planuje się liczne inicjatywy, które przyczynią się do propagowania edukacji historycznej, między innymi:
- muzealne lekcje historii;
- imprezy będące rekonstrukcją wydarzeń historycznych;
- widowiska teatralne;
- koncerty;
- przeglądy tańca dawnego;
- warsztaty.

Zgodnie ze statutem Fundacji, zyski z działalności przekazywane będą na realizację misji Fundacji, którą jest ,"Ocalanie dziedzictwa kulturowego od zapomnienia".

Fundacja Zamek Chudów powstała w 1995 roku, aby ratować jeden z najpiękniej położonych zamków na Górnym Śląsku - Zamek w Chudowie. Dzięki jej działalności zamek odzyskuje swoją dawną świetność i staje się ważnym ośrodkiem imprez historycznych, kulturalnych oraz rozrywkowych na najwyższym poziomie. W odbudowanej wieży znajduje się muzeum, w którym prezentowane są zabytki pochodzące z badań archeologicznych zamku.

Fundacja jest również właścicielem innych obiektów, między innymi: Mieszkalnej Wieży Książęcej w Siedlęcinie, Zamku w Owieśnie oraz Pałacu i Klasztoru w Wierzbnej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com