TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Ministerstwo Gospodarki i Pracy zapowiada, że przepisy dotyczące kategoryzacji obiektów zostaną znowelizowane jeszcze w tym roku. Wszystkie propozycje zmian mają być jednak konsultowane z hotelarzami.
reklama
"Nasz departament podjął inicjatywę, aby dokonać przeglądu obecnie obowiązujących przepisów ustawy o usługach turystycznych. Ma to na celu m.in. bardziej skuteczne ograniczenie szarej strefy w sektorze usług turystycznych, a także lepsze dostosowanie przepisów tej ustawy do oczekiwań przedsiębiorców, przy jednoczesnym zachowaniu głównej idei tej ustawy, jaką jest ochrona interesów konsumentów usług turystycznych" - mówi Elżbieta Wyrwicz, dyrektor Departamentu Turystyki MGiP.
Nowe przepisy mają w końcu położyć kres używaniu zastrzeżonych nazw typu hotel, motel, pensjonat przez nieuczciwych przedsiębiorców, których obiekty nie przeszły procesu kategoryzacji. "To jest właśnie ta szara strefa, którą powinniśmy ograniczyć. W związku z tym poprosiliśmy turystyczne organizacje branżowe o przesłanie propozycji konkretnych zapisów zmieniających ustawę wraz z ich uzasadnieniem. Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszonych propozycji przeprowadzimy konsultacje, od których wyników będą zależały prace legislacyjne" - dodaje dyrektor Wyrwicz.
W nowelizacji ustawy nie zakłada się zamieszczenia przepisów mówiących o wprowadzeniu bonów turystycznych, którymi można by płacić w hotelach. "Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanowiła, że bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi nie są rzeczowymi świadczeniami, wolnymi od podatku dochodowego od osób fizycznych, otrzymywanymi przez pracownika, sfinansowanymi w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. W trakcie opracowywania projektu Systemu Polskich Bonów Turystycznych w 2003 roku uznano, iż może on być skutecznym narzędziem polityki gospodarczej. Najważniejszym założeniem powyższego projektu było zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym (tu: w 2004 roku) kwoty 800 zł pracowników dokonujących zakupu bonów. Utrzymanie w projekcie systemu proponowanych zwolnień: z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne jest warunkiem koniecznym do uzyskania zakładanych w projekcie efektów ożywienia gospodarczego kraju. Dlatego też wprowadzenie Systemu PBT bez wspomnianych zwolnień narażałoby to przedsięwzięcie na ryzyko niepowodzenia i w związku z przewidywanymi kosztami byłoby niecelowe" - wyjaśnia Elżbieta Wyrwicz.
Od pewnego czasu w środowisku hotelarzy a przede wszystkim w kręgu osób związanych z sieciami Geovita, Natura czy Interferie mówi się coraz głośniej o potrzebie kategoryzacji obiektów wypoczynkowych. "Wymagałoby to wpisania nowego rodzaju obiektów noclegowych. Wszystko zależy od tego, jaki będzie przebieg konsultacji branżowych w tej sprawie, a naszym rozmówcą będzie także Stowarzyszenie Zarządców Obiektów Rekreacyjno-Turystycznych. Dzisiaj nie chciałbym niczego przesądzać" - kończy dyrektor Wyrwicz.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami